İçme suyu örneklerinde demir türlemesi
Speciation of iron in drinking water samples
- Tez No: 790449
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMÜT AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son yıllarda, su, sıvı içecekler ve gıda örneklerinde inorganik demir türleri önemli hale gelmiştir. Türleme çalışmaları için birçok farklı yöntem bulunmasına rağmen bunların bir çoğu pahalı ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu çalışmada basit, hassas ve ucuz bir türleme yöntemi kullanılmıştır. Numunelerdeki toplam demir için FAAS cihazı kullanıldı. Numunedeki demir, Fe+2–1,10 Fenantrolin'in turuncu – kırmızı kompleksini oluşturmak üzere hidroksilamin hidroklorür ile Fe(II)'ye indirgenmiştir. Elde edilen renkli komplekste Fe+2 miktarı UV-VIS Spektroskopisi ile belirlendi. Toplam Fe, FAAS ile belirlendikten sonra, numunedeki Fe+3 miktarı toplam Fe'den Fe+2 çıkarılarak hesaplandı. Optimize edilmiş koşullarda; Fe+2 için 0,997 korelasyon katsayısı ile 0,5 – 5,0 ppm aralığındaki kalibrasyon eğrisinden LOD (3sblank/m) 0,015 ppm hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, inorganic iron species have become important in water, liquid beverages and food samples. Although there are many different methods for speciation studies, most of them are expensive and complex. In this study, a simple, sensitive and inexpensive speciation method was used. FAAS device was used for total iron in the samples. The iron in the sample was reduced to Fe+2 with hydroxylamine hydrochloride to form the orange – red complex of Fe+2–1,10 Phenanthroline. The amount of Fe(II) in the obtained colored complex was determined by UV–Visible Spectroscopy. After the total Fe was determined by FAAS, the amount of Fe+3 in the sample was calculated by subtracting Fe+2 from the total Fe. In optimized conditions; LOD (3sblank/m) 0.015 ppm was calculated from the calibration curve in the range of 0.5–5.0 ppm with a correlation coefficient of 0.997 for Fe+2.