The effect of surface coating and artificial aging on the surface roughness and microhardness of glass ionomer-based restorative materials in- vitro
Yüzey örtücü uygulamasının ve yapay yaşlandırmanın cam iyonomer esaslı restoratif materyallerin yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertliğine etkilerinin ın vitro değerlendirilmesi
- Tez No: 790451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SUNGURTEKİN EKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Cam İyonomer Simanlar (CIS); minimal preparasyonla diş dokularına kimyasal bağlanmaları ve fluorid salma özellikleri nedeniyle özellikle çocuk diş hekimliğinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Cam iyonomer siman restorasyonların sekonder sertleşmesi tamamlanana kadar olumsuz fiziksel özelliklerini azaltmak için yüzey örtücü ajanlarının kullanılması giderek yaygınlaşmaktadır. Yüzey örtücü ajanlar, cam iyonomer restorasyonlara uygulandığında restorasyonun yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik gibi fiziksel özelliklerini iyileştirir. Çalışmamızda biyoaktif bir restoratif materyal olan ACTIVATM kids BioACTIVE-RESTORATIVETM (PULPDENT®, Watertown, USA), yüksek viskoziteli cam iyonomer siman materyalleri; EQUIA® Forte Fil (GC Corporation, Tokyo, Japonya) ve ChemFil® Rock (Dentsply Sirona, Kontstantz, Almanya) kullanılmıştır. Yüzey örtücü ajan olarak EQUIA ForteTM Coat (GC Corporation, Tokyo, Japonya) kullanılmıştır. Mikrosertlik ve yüzey pürüzlülük testleri için pleksi cam kalıplar (10±0.1 mm çapında ve 2±0.1 mm derinliğinde) kullanılmıştır. Termal döngü işleminden önce ve sonra örneklerin yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik ölçümleri yapılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 24.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yıldırım Y. 2023. The Effect of Surface Coating and Artificial Aging on the Surface Roughness and Microhardness of Glass Ionomer-Based Restorative Materials In- Vitro. Yeditepe University Institute of Health Sciences, Ph.D. Thesis, Istanbul. Glass Ionomer Cements (GIC), due to their chemical bonding to dental tissues with minimal preparation and their fluoride-releasing properties, have become popular in pediatric dentistry. Until the secondary hardening of restorations made using GIC is completed, surface coatings are applied to the restoration surface to reduce its negative physical properties. When applied to glass ionomer restorations, surface coatings improve the properties of materials, such as surface roughness and microhardness. A bioactive restorative material ACTIVATM kids BioACTIVE-RESTORATIVETM (PULPDENT®, Watertown, USA), high-viscosity glass ionomer cement materials EQUIA® Forte Fil (GC Corporation, Tokyo, Japan) and ChemFil® Rock (Dentsply Sirona, Konstanz, Germany) were used within the scope of the study. EQUIA ForteTM Coat (GC Corporation, Tokyo, Japan) was used as a surface coating agent. Thirty-four samples were prepared from each material group, and Equia Forte Coat was applied to half of them. Plexiglass molds (10±0.1 mm in diameter and 2±0.1 mm in depth) were used for surface roughness and microhardness tests. Before and after the thermal cycling procedure, surface roughness and microhardness measurements were performed for all samples. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 24.0 program was used for statistical analysis.