Anevrizmatik subaraknoid kanama hastalarında tiyol/disülfit, total oksidan seviyesi, total antioksidan seviyesi ve nitrik oksit düzeylerinin beyin omurilik sıvısında ve kanda karşılaştırılması; prospektif, kontrollü çalışma
Comparison of thiol/disulfide, total oxidant status, total antioxidant status and nitric oxide levels in cerebrospinal fluid and blood in patients with aneurysmatic subarachnoid hemorrhage; prospective, controlled work
  1. Tez No: 790462
  2. Yazar: NEBİ TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN MURAT GEYİK, DOÇ. DR. BERNA KAYA UĞUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada anevrizmatik subaraknoid kanama hastalarında tiyol/disülfit, total oksidan seviyesi(TOS), total antioksidan seviyesi(TAS) ve nitrik oksit (NO) düzeyleri beyin omurilik sıvısında ve kanda eş zamanlı olarak ölçülmüş ve normal bireylerle kaşılaştırılmıştır. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde yatmakta olan, yapılan tetkiklerde anevrizmatik subaraknoid kanama geçirmiş olup ilk 48 saat içerisinde opere edilen 38 hasta çalışma grubuna dahil edilmiştir. Bu hastalardan operasyon sırasında alınan beyin omurilik sıvısı(BOS) ve kan numuneleri çalışma grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubunu ise Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi ameliyathanesinde diğer yönlerden ek hastalığı olmayan, spinal anestezi alarak opere olan hastalar oluşturmuş (n=40) ve spinal anestezi işlemi sırasında alınan kan ve BOS numuneleri çalışmamızda kullanılmıştır. Çalışmada her iki grup hastanın TAS, TOS, oksidatif stres indeksi (OSİ), doğal tiyol, total tiyol ve disülfid düzeyleri, doğal tiyol/total tiyol oranı, dinamik disülfit/total tiyol oranı, dinamik disülfid/doğal tiyol oranları ile NO düzeyleri kan ve BOS numunelerinde ölçülerek karşılaştırılmıştır. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında çalışma grubunda serumunda TAS'ın azaldığı (P=0.0143), TOS'un (P=0.6264) ve OSİ'nin anlamlı olarak değişmediği (P=0.8388) saptanmıştır. Çalışma grubunda doğal tiyol(P0.05). Çalışmamız bu parametrelerin eş zamanlı olarak kan ve BOS numunelerinde çalışılmış olması açısından özgündür. Sonuçta, hastaların serumunda oksidatif stresin ve NO düzeylerinin arttığı saptanmıştır. Subaraknoid kanama nedeni ile ortaya çıkan erken doku hasarın mekanizmasının anlaşılması ve buna bağlı gelişen diğer komplikasyonları önlemede oksidatif stres belirteçlerinin rolü hakkında literatüre katkıda bulunacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Thiol/disulfite, total oxidant status(TOS), total antioxidant status(TAS) and nitric oxide(NO) were measured in cerebrospinal fluid and blood in these aneurysmatic subarachnoid hemorrhage patients and compared with normal subjects. The study group included 38 patients who were hospitalized in Gaziantep University Faculty of Medicine, Neurosurgery Clinic, had aneurysmatic subarachnoid hemorrhage during the examinations and were operated for the first 48 hours. Cerebrospinal fluid(CSF) and blood samples taken during the operation of this unit formed the working group. The control group consisted of patients who were operated on under spinal anesthesia in the operating room of Gaziantep University Faculty of Medicine, who did not have an additional hospital in other respects (n=40), blood and CSF samples taken during the spinal anesthesia procedure were used in our study. In the study, both groups included TAS, TOS, oxidative stress index (OSI), levels of natural thiol, total thiol and disulfide, natural thiol/total thiol ratio, dynamic disulfide/total thiol ratio, dynamic disulfide/natural thiol ratios measured and compared in blood and CSF samples. When compared to the control group, TAS decreased (P=0.0143), TOS (P=0.6264) and OSI did not change significantly (P=0.8388) in the serum of the study group. While natural thiol (P0.05). Our study is unique in that these parameters were studied simultaneously in blood and CSF samples. As a result, it was determined that oxidative stress and NO levels increased in the serum of the patients. We hope that it will contribute to the literature on the understanding of the mechanism of early tissue damage due to subarachnoid hemorrhage and the role of oxidative stress markers in preventing other related complications.