Yeni kamu yönetimi yaklaşımı kapsamında Türkiye'de sağlık turizmine sağlanan devlet destek ve teşvikleri
Government incentives and supports in Turkey provided to health tourism under the new public management approach
  1. Tez No: 790499
  2. Yazar: HATİCE KANTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT TAŞKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sağlık turizmi günümüzün hizmet sektörleri arasında en fazla ihracatı yapılan hizmetlerden birisidir. Sağlık turizmi gelirlerinde ve turist sayısında yaşanan bu artışın en büyük etkenleri küreselleşme, iletişimde ve ulaşımda görülen teknolojik değişimler, gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerinin yetersiz kalması nedeniyle ortaya çıkan bekleme sürelerinde uzama ve artış gösteren sağlık hizmetleri maliyetlerindeki baskılardır. Sağlık turizmi ülkemizin sağlık politikalarının en önem verilen konularından biri haline gelmiştir. Sağladığı gelir sayesinde ülke ekonomisine katkı yapmaktadır. Sadece sağlık anlamında sektörde bulunan olanakların kullanımına neden olmamakta, turizm sektörünün diğer faaliyetlerini de kendisinde bulunduran olanaklar sunmaktadır. Sağlık turizmi katma değeri yüksek bir sektördür. Kamu yönetimi tarafından son yıllarda ortaya konulan sağlık politikalarının olumlu olması ve devlet tarafından sağlanan destek ve teşvikler sağlık turizmi sektörünün gelişimini sağlamıştır.Nitekim2019 yılında sağlık turizmi ve turistiğin sağlığı kapsamında ülkemizde 662.087 hasta sağlık hizmeti almış ve 1 milyar 65 milyon 105 bin ABD Doları gelir elde edilmiştir. Yaşanan küresel salgın nedeniyle sağlık turisti sayısı 2020 yılında 388 bin 150 hasta ve 548 milyon 882 bin dolar olarak fark edilir şekilde azalmıştır.2021 yılı içinde sağlık hizmeti alan kişi sayısı 642.444 ve elde edilen gelir 1.048.549.000 ABD doları olarak gerçeklekleşmiş iken 2022 yılının ilk çeyreğinde 284.577 kişi ve buradan elde edilen gelir 332.212.000 ABD doları tutarında gerçekleşmiştir. Yeni kamu yönetimi anlayışı kapsamında hükümetin verdiği teşvik türleri ve oranlarında önemli derecede artışlar izlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, sağlık turizmine sağlanan devlet teşviklerinin yeni kamu yönetimi anlayışı kapsamında incelenmesidir. Bu kapsamda sağlık turizmi ve gelişimi, sağlık turizminde devlet desteği ve teşvikler konuları kavramsal olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Health tourism is one of the most exported services among today's service sectors. The biggest factors of this increase in health tourism revenues and the number of tourists are globalization, technological changes in communication and transportation, and the pressures on health care costs that increase and lengthen waiting times due to inadequate health systems in developed countries. Health tourism has become one of the most important issues of our country's health policies. Thanks to the income it provides, it contributes to the economy of the country. It does not only cause the use of the opportunities in the sector in terms of health, but also offers opportunities that include other activities of the tourism sector. Health tourism is a sector with high added value. The positive health policies put forward by the public administration in recent years and the support and incentives provided by the state have ensured the development of the health tourism sector.As a matter of fact, in 2019, within the scope of health tourism and tourist health, 662087 patients received health services in our country and an income of 1 billion 65 million 105 thousand USD was obtained.Due to the global epidemic, the number of health tourists decreased noticeably by 388 thousand 150 patients and 548 million 882 thousand dollars in 2020.While the number of people receiving health services in 2021 was 642444 and the income obtained was 1,048,549,000 USD, in the first quarter of 2022, 284577 persons and the income obtained from this amounted to 332,212,000 USD.Significant increases were observed in the types and rates of incentives given by the government within the scope of the new public management approach.The aim of this study is to examine the government incentives provided to health tourism within the scope of the new public management approach.In this context, health tourism and its development, state support and incentives in health tourism are conceptually discussed.