Genç yetişkinlerde bilinçli farkındalık becerilerinin otomatik düşünceler ve depresyon ile olan ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between mindfulness skills and automatic thoughts and depression in young adults
- Tez No: 790511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bilinçli farkındalıkla beraber olmanın temel hattında deneyimin iyi veya kötü olduğuna bakılmaksızın koşulsuz kabul, nazik bir tavır ve merak ile anı gözlemenin var olduğu söylenir .Bilinçli farkındalık kavramında önemli bazı birbirinden değişik özellikler görülmektedir. Bu kavram bağlamında örneğin; bireylerin düşünceleri, duyguları, yaptıkları davranışlar, bulundukları çevre gibi iç ve dış dünyaları hakkında net bir farkındalığın altı çizilmektedir (Brown ve ark. 2007b). Depresyon oldukça sık görülen psikiyatrik bozukluklar olarak gösterilmektedir. Tedavi edilmediğinde intihar , sağlıkta elverişsizlik gibi negatif sonuçlar yaratırken, tanısı konulup uygun tedavi şekilleri hastaya uygulanıldığı zaman yaşam kalitesi fark edilir düzeyde artmaktadır . Araştırmanın evrenini genç yetişkin bireyler oluşturmaktadır ,veriler online anket ile internet sosyal platformlarda dağıtılarak toplanmıştır . Genç yetişkinlerin kişisel nitelikleri bağlamında dağılımları ele alındığında; araştırma grubunun 194 ünü kadın, 38 ini erkek oluşturmaktadır. Genç yetişkinlerin bilinçli farkındalık becerilerinin depresyon ve otomatik düşünceler ile olan ilişkisinin incelenmesinde tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Regresyon analizi varsayımları incelendiğinde araştırma bulguları otomatik düşünceler ve bilinçli farkındalık arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu görülmüştür. Bilinçli farkındalık ve beck depresyon analizi varsayımları incelendiğinde yordayıcı değişken arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu belirlenmiştir .
Özet (Çeviri)
It is said that the basic line of being with conscious awareness is to observe the moment with unconditional acceptance, a kind attitude and curiosity, regardless of whether the experience is good or bad. There are some important different features in the concept of conscious awareness. In the context of this concept, for example; A clear awareness of individuals' inner and outer worlds such as their thoughts, feelings, behaviors, and the environment they are in is underlined. (Brown et al. 2007b) Depression is shown as a fairly common psychiatric disorder. While untreated, it creates negative results such as suicide and ill-health. The population of the research consists of young adult individuals, the data was collected by distributing it on the internet social platforms with an online questionnaire. When the distribution of young adults according to their demographic characteristics is examined; 194 of the participants were female and 38 were male. Relational screening model, one of the screening models, was used to examine the relationship between the mindfulness skills of young adults and depression and automatic thoughts. When the assumptions of the regression analysis were examined, the research findings revealed that the relationship between automatic thoughts and mindfulness was significant. When the assumptions of mindfulness and beck depression analysis were examined, it was determined that the relationship between the predictor variable was significant.