The role of the internal audit in improving corporate governance in Morocco case study: Moroccan public companies
Fas'ta kurumsal yönetimin iyileştirilmesinde iç denetimin rolü örnek olay: Fas halka açık şirketleri
  1. Tez No: 790510
  2. Yazar: SARA EL GOUMRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İç denetimin ilerlemesi göz önüne alındığında, denetim literatüründe iç denetim etkinliği adı verilen yeni bir kavram ilgi görmeye başlamiştir. Bu nedenle, iç denetimin amacı, etkili yönetişimin hayati bir bileşeni olmak için faydalı olma gibi zor bir görevle yüzleşmek zorundadir. Özellikle halka açık şirket, amaçlarina ulaşmak ve kamu hizmetlerinin etkinliğini garanti altina almak için yükümlü olduklari vatandaşlarla doğrudan temas halinde olan ve dolayısıyla etkin bir iç denetim hizmeti kurmak zorunda olan kamu kurumlarinda. Bu belgenin amacı, Fas kuruluşlarında iç denetim fonksiyonunun etkinliğini etkileyen faktörleri sunmak ve özetlemek ve ayrıca bu fonksiyonun Fas kamu sektörü kuruluşlarında karşılaştığı ana sorunları belirlemektir. Bu çalışma aynı zamanda daha önceki bilimsel çalışmalarda gündeme getirilmeyen ancak Fas kurumlarında iç denetim departmaninin etkinliği üzerinde etkisi olabilecek diğer faktörler hakkında faydalı bilgiler sağlamayı da amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In consideration of the progress of internal auditing, a new notion called IA effectiveness has begun to gain traction in the auditing literature. Therefore, the objective of IA must face the difficult task of being useful in order to become a vital component of effective governance. Especially in public sector institutions that are in direct contact with the citizens that they are liable to, and therefore obliged to set up an effective internal audit service in order to improve their management, achieve their objectives and guarantee the efficiency of public services. The goal of this paper is to present and summarize the factors affecting the effectiveness of the internal audit function in Moroccan organizations, as well as to identify the main issues that this function faces in Moroccan public sector organizations. It also aims to provide useful information on other factors that have not been addressed in previous research but may have an impact on the effectiveness of the internal audit department in Moroccan institutions.