Investigation of the effects of short-format video content social media platforms on attention, cognitive flexibility, and perfectionist thoughts in young adults aged 18-30
18-30 yaş aralığında bulunan genç yetişkinlerin kısa formatlı video içerikli sosyal medya platformlarının kullanım şekillerinin dikkat, bilişsel esneklik ve mükemmeliyetçi düşüncelere olan etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 927487
  2. Yazar: ELİF GÜLÇUR TEMUÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAAN İLDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dijitalleşmenin hızla artmasıyla kısa formatlı video içeriklerine olan ilgi yaygınlaşmıştır. Bu çalışma, 18-30 yaş aralığındaki genç yetişkinlerin TikTok, Instagram Reels ve YouTube Shorts gibi platformlarda kısa formatlı video tüketim alışkanlıklarının bilişsel süreçler üzerindeki etkilerini incelemektedir. Sosyal medya bağımlılığı, dikkat düzeyi, bilişsel esneklik ve mükemmeliyetçi düşünceler arasındaki ilişkiler değerlendirilmiş; nicel yöntemlerle anket ve bilişsel testler uygulanarak elde edilen veriler istatistiksel analizlerle yorumlanmıştır. Sonuçlar, aşırı kısa formatlı video tüketiminin dikkat süresini azalttığını, bilişsel esnekliği zayıflattığını ve mükemmeliyetçi düşünceleri artırdığını göstermektedir. Sürekli maruziyetin bilgi işleme hızını artırdığı ancak derin düşünme becerilerini zayıflattığı belirlenmiştir. Ayrıca, sosyal medya bağımlılığı yüksek bireylerde sanal tolerans ve iletişim düzeylerinin daha yüksek olduğu, bu durumun bağımlılık riskini artırdığı görülmüştür. Duygu düzenleme becerileri ile sosyal medya bağımlılığı arasında negatif bir ilişki bulunmuş; özellikle kaçış motivasyonunun problemli TikTok kullanımıyla bağlantılı olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, genç yetişkinlerin dijital medya kullanımını bilinçli yönetmeleri için dijital farkındalık ve öz-denetim stratejilerinin geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Dijital okuryazarlık programlarının uygulanması, medya tüketim alışkanlıklarına yönelik bilinçlendirme çalışmalarının artırılması ve dikkat ile bilişsel esnekliği destekleyici müdahaleler, olumsuz etkileri azaltmada önemli stratejiler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase in digitalization, interest in short-format video content has become widespread. This study examines the effects of young adults (aged 18-30) consuming short-format video content on platforms such as TikTok, Instagram Reels, and YouTube Shorts on cognitive processes. The relationships between social media addiction, attention levels, cognitive flexibility, and perfectionist thoughts were evaluated using quantitative methods, including surveys and cognitive tests, with data analyzed through statistical methods. The results indicate that excessive short-format video consumption significantly reduces attention span, weakens cognitive flexibility, and increases perfectionist thought patterns. Continuous exposure was found to accelerate information processing but impair deep thinking abilities. Additionally, individuals with high social media addiction exhibited increased virtual tolerance and communication levels, which heightened the risk of addiction. A negative relationship was observed between emotion regulation skills and social media addiction, with escapism motivation being particularly linked to problematic TikTok use. These findings highlight the necessity of developing digital awareness and self-regulation strategies to help young adults manage their digital media consumption more consciously. Implementing digital literacy programs, increasing awareness of healthy media consumption habits, and integrating interventions that support attention and cognitive flexibility emerge as key strategies for mitigating the negative effects.