Yanıt yüzey yöntemiyle keçi sütünden yoğurt üretiminde mikrobiyal transglutaminaz enzimi ve 2 farklı starter kültürü kullanarak yoğurt üretiminin optimizasyonu ve üretilen yoğurtların bazı özelliklerinin araştırılması
Optimization of yogurt production and investigation of some properties of yogurt produced by microbial transglutaminase and two different starter cultures from goat milk
  1. Tez No: 790538
  2. Yazar: MERVE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA BULCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada amaç keçi sütünden yoğurt üretiminde mikrobiyal Transglutaminaz (mTGaz) enziminin, farklı süt protein tozlarının ve iki yoğurt starter kültürünün yoğurtların çeşitli özellikleri üzerine olan etkilerini araştırmaktır. MATERYAL VE YÖNTEM: Yanıt Yüzey Metodu kullanılarak oluşturulan deneme dizaynlarına göre üretilen keçi sütü yoğurtlarına fiziksel kimyasal, tekstürel, duyusal, aroma, mikroyapısal özellikleri araştırılmıştır. BULGULAR: mTGaz konsantrasyonu 3-4,78 U/g protein aralığında üretilen yoğurtlarda rölatif viskozite değeri en yüksek seviyede iken istenilen pH, SH ve laktik asit konsantrasyonu için kullanılan starter kültür oranının ise % 0,08-0,2 aralığında olduğu saptanmıştır. Optimizasyon sonucunda 12 farklı yoğurt üretilmiş ve bunlarda yapılan depolama analizlerinde enzim konsantrasyonu ve kullanılan serum proteini konsantratının artışıyla tekstürün arttığı saptanmıştır. Duyusal analizde enzim dış görünüş ve yapıyı olumlu etkilerken tat ve aroma yoğurdun spesifik tadını baskılamıştır. Ayrıca yoğurtlarda mikroyapının kullanılan starter kültür tipine bağlı olarak değiştiği ve daha homojen bir görünüm sağlandığı saptanmıştır. SONUÇ:: Sodyum kazeinat ve serum proteini konsantratı, 2 farklı yoğurt starter kültürü ve mTGaz ileve edilerek üretilen yoğurtlarda pıhtı sıkılığı ve sertliği meydana gelirken depolama boyunca sineresiz ve su tutma kapasitelerinde de olumlu gelişmeler göstermiştir. Kullanılan enzim yoğurtların mikroyapılarında olumlu gelişmelere neden olurken fazla enzim kullanımının yoğurda özgü aromayı baskıladığı da saptanmıştır
Özet (Çeviri)
OOBJECTIVE:: The aim of this study is to investigate the effects of microbial Transglutaminase (mTGase) enzyme, different milk protein powders and two yogurt starter cultures on various properties of yogurts in the production of yogurt from goat milk. MATERIAL AND METHODS: The physical chemical, textural, sensory, aroma and microstructural properties of goat milk yoghurts produced according to the experimental designs created using the Response Surface Method were investigated. RESULTS: It was determined that while the relative viscosity value was at the highest level in yoghurts produced with mTGase concentration in the range of 3-4.78 U/g protein, the starter culture rate used for the desired pH, SH and lactic acid concentration was between 0.08-0.2%. As a result of the optimization, 12 different yoghurts were produced and it was determined that the texture increased with the increase in the enzyme concentration and the serum protein concentrate used in the storage analyzes made on them. In sensory analysis, the enzyme positively affected the appearance and structure, while taste and aroma suppressed the specific taste of yogurt. In addition, it was determined that the microstructure of yoghurts changed depending on the type of starter culture used and a more homogeneous appearance was obtained. CONCLUSION: While curd firmness and hardness occurred in yogurts produced by adding sodium caseinate and serum protein concentrate, 2 different yogurt starter cultures and mTGase, it also showed positive improvements in syneresis and water holding capacity during storage. While the enzyme used causes positive developments in the microstructure of yoghurts, it has also been determined that the use of excess enzymes suppresses the unique flavor of yoghurt.