Diyetisyenlerin bitkisel ürünlerin güvenli kullanımı ile ilgili tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of dietitians' attitudes regarding the safe use of herbal products
  1. Tez No: 790544
  2. Yazar: ZEHRA NUR KARAER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tarih boyunca bitkisel ürünlerin birçok sağlık sorunlarında ve hastalıklarda kullanıldığı ve bilinçsiz tüketiciliğin ciddi olumsuz etkilerinin olduğu bilinmektedir. Halk sağlığında önemli bir yeri bulunan diyetisyenlerin ise bitkisel ürünlerin kullanımı hakkında yeterli danışmanlık sağlayabilmeleri, etkinlik ve güvenirliliklerini değerlendirebilmeleri gerekmektedir. Bu çalışma, diyetisyenlerin bitkisel ürünlerin güvenli kullanımına yönelik bilgi, tutum ve yaklaşımlarının belirlenerek ortaya konulması, eksikliklerinin giderilip farkındalığın artırılması amacıyla planlanmıştır. Türkiye'de eğitim alan beslenme ve diyetetik mezunu 106 kadın ve 25 erkek katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu ve Bitkisel Ürünlerin Güvenli Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği Anketi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler için ortalama ve standart sapma (SD) hesaplanmıştır. Araştırmadaki kadın diyetisyenlerin %51,9'u devlet %68'i ise vakıf üniveristesi mezunudur. Erkelerde bu oran sırasıyla %48,1 ile %32 olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan diyetisyenlerin cinsiyetleri ile mesleki tecrübeleri, fitoterapi eğitimi gerekliliği ve bitkisel ürünlerin önerilen temin yerleri arasına önemli bir ilişki bulunmuştur (p=
Özet (Çeviri)
It is known that herbal products have been used in many health problems and diseases throughout history and that unconscious consumerism has serious negative effects. Dietitians, who have an important place in public health, need to be able to provide adequate counseling on the use of herbal products and to evaluate their effectiveness and safety. This study was planned in order to determine the knowledge, attitudes and approaches of dietitians towards the safe use of herbal products, to eliminate their deficiencies and to raise awareness. 106 female and 25 male participants who graduated from nutrition and dietetics in Turkey were included in the study. As data collection tools; Personal Information Form and Attitude Scale Questionnaire for Safe Use of Herbal Products were used. Mean and standard deviation (SD) were calculated for continuous variables. 51.9% of the female dietitians in the study are state graduates and 68% are foundation university graduates. This rate was found to be 48.1% and 32% in men, respectively. A significant relationship was found between the genders of the dietitians who participated in the study and their professional experience, phytotherapy training requirement, and recommended supply places of herbal products (p=