Diz osteoartritli hastalarda ağrı, kinezyofobi, fonksiyonel durum ve fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pain, kinesiophobia, functional status and physical activity levels in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 790543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE VERGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı diz osteoartritli bireylerde ağrı, kinezyofobi, fonksiyonellik ve fiziksel aktivite arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışmaya Gebze Fatih Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Polikliniğine ve Ortopedi polikliniğine başvuran; doktorların rutinde takip ettikleri 40-70 yaş aralığındaki 88 osteoartritli hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylerin ağrı durumu Görsel Ağrı Skalası (VAS) ile, fonksiyonellik durumları WOMAC Osteoartrit İndeksi ile, korku durumları TAMPA Kinezyofobi Ölçeği ile, fiziksel aktivite düzeyleri ise Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi- Kısa Form (UFAA-KF) ile değerlendirildi. Çalışmaya katılan bireylerin çoğunun kadın cinsiyette (%76,1) (n=67) olduğu görüldü. Yine çalışmaya dahil edilen bireylerin vücut kitle indeksleri (VKİ) ortalamasının 30,33 olduğu görüldü. VKİ ile hem VAS (p=0,029) hem de WOMAC total skorları (p=0,017) arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between pain, kinesiophobia, functionality and physical activity in individuals with knee osteoarthritis. The ones who applied to Gebze Fatih State Hospital Physical Therapy Polyclinic and Orthopedics Polyclinic for the study; 88 patients with osteoarthritis, aged between 40-70 years, who are routinely followed by doctors, were included. The pain status of the individuals participating in the study was evaluated with the Visual Pain Scale (VAS), their functional status with the WOMAC Osteoarthritis Index, their fear status with the TAMPA Kinesiophobia Scale, and their physical activity levels with the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (UFAA-SF). It was observed that most of the individuals participating in the study were female (76.1%) (n=67). The mean body mass index (BMI) of the individuals included in the study was found to be 30.33. There was a low and significant positive correlation between BMI and both VAS (p=0.029) and WOMAC total scores (p=0.017).