The theological foundations of ethics in ʿAḍuḍ al-Dīn al-Îjī's works: A comparative and analytical study of al-Îjī's and Muʿtazilites' arguments
Adudüddin el-Îcî'nin eserlerinde ahlâkın teolojik temelleri:el-Îcî ve Mu'tezile'nin argümanlarında karşılaştırmalı ve analitik bir çalışma
  1. Tez No: 790556
  2. Yazar: MOHAMMAD MAKDOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SÜRURİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Kelâm, ahlâkî sorgulamalarda göz ardı edilmiş veya yeterince çalışılmamıştır; bu nedenle bu çalışma, kelâmî argümanların İslâm Ahlâkına sağlam bir teorik zemin oluşturabileceğini kanıtlamak için Îcî'nin ahlâk ile ilgili kelâm argümanlarını sunmayı ve tartışmayı amaçlamaktadır. Îcî'nin argümanları, Îcî'nin görüşünü netleştirmek ve ortaya koymak için Mu'tezile'nin argümanları ile derinlemesine ve diyalektik bir şekilde sunulacaktır. Çalışma, ahlâkî değerin özü ve kaynağı, insanî ve ilahî etkinliği ile insanî ve ilahî eylemlerdeki ahlâkî değerin anlaşılması konularını tartışmak üzere üç bölüme ayrılacaktır. Sonuç olarak çalışma, Îcî'nin kelâmî ahlâk anlayışını tanımlayacak ve daha sonraki ahlâkî çalışmalara temel teşkil edebilecek kapsamlı kelâmî tartışmalar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Theology has been ignored or poorly studied in ethical inquiries; therefore, this study intends to present and discuss al-Ījī's arguments on theological ethics to prove that theological arguments can form a solid theoretical ground for Islamic ethics. Al-Ījī's arguments will be presented thoroughly and dialectically with the Muʿtazilites' arguments in order to sharpen and manifest al-Ījī's position. The study is divided into three chapters to discuss the nature and the source of ethical value, human and divine agencies, as well as the comprehension of the ethical value in human and divine actions. As a result, the study will define al-Ījī's position of theological ethics and provide thorough theological discussions that could be the foundations for further ethical inquiries.