Yeni bir görünür bölge fotobaşlatıcısının sentezi ve fotobaşlatma etkinliğinin incelenmesi
Synthesis of a novel visible light photoinitiator and investigation of photoinitiation efficiency
- Tez No: 790560
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde tiyokzanton bazlı 2-((Etilamino)Metil)-9H-Tiyoksanten-9-on (TX-EBA) fotobaşlatıcısının sentezi ve spektroskopik yöntemler kullanılarak (UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, LC-MS (ESI, Q-TOF)) karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. TX-EBA'nın fotofiziksel özelliklerini incelemek için UV-Vis spektroskopisi ve floresans spektroskopisi kullanıldı. TX-EBA'nın tersiyer amin olan N-metildietanolamin (NMDEA) ilave ederek ve NMDEA'nın yokluğunda fotoliz çalışmaları yapıldı. TX-EBA'nın singlet enerjisi, Stern-Volmer sönümleme sabitleri hesaplandı ve standart olarak 9,10-difenilantresen kullanarak kuvantum verimi belirlendi. TX-EBA fotobaşlatıcısı ile birlikte metil metakrilat (MMA)'ın fotobaşlatılmış polimerizasyonu, farklı konsantrasyonlardaki fotobaşlatıcıyla, NMDEA'nın varlığında ve yokluğunda, N2 ve hava atmosferinde incelendi. TX-EBA'nın çok fonksiyonlu akrilatlar varlığında (epoksidiakrilat ve tripropilenglikolakrilat) fotobaşlatılmış polimerizasyonu Foto-DSC yöntemiyle incelendi. Sentezlenen TX-EBA fotobaşlatıcısının yüksek molar absorptivite katsayısı ve düşük floresans kuvantum verimi nedeniyle akrilat ve metakrilatların polimerizasyonunu triplet hal üzerinden başlattığı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the synthesis of thioxanthone-based 2-((Ethylamino)Methyl)-9H-Thioxanten-9-one (TX-EBA) photoinitiator was synthesized and characterization was performed by spectrophotometric methods such as UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, LC-MS (ESI, Q-TOF). To examine the photophysical properties of TX-EBA, UV-Vis spectroscopy and fluorescence spectroscopy were used. Photolysis studies were performed by adding N-methyldiethanolamine (NMDEA), the tertiary amine of TX-EBA, and in the absence of NMDEA. Singlet energy and Stern-Volmer quenching constants of TX-EBA are calculated and the quantum efficiency of TX-EBA was determined using 9,10-diphenylanthracene as a standart. Photoinitiated polymerization of methyl methacrylate (MMA) was investigated with different concentrations of TX-EBA in the presence and absence of NMDEA in N2 and air atmosphere. Photoinitiated polymerization of TX-EBA in the presence of multifunctional acrylate (epoxy diacrylate and tripropyleneglycoacrylate) was investigated by Photo-DSC method. It is thought that the synthesized TX-EBA photoinitiator initiates the polymerization of acrylates and methacrylates through the triplet state due to its high molar absorptivity coefficient and low fluorescence quantum yield.