Kadınlarda egzersizin teknoloji bağımlılığı ve fiziksel aktivite düzeyine etkisi
The effect of exercise on technology addiction and physical activity level in women
  1. Tez No: 790563
  2. Yazar: BİLGE GÜNÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMALETTİN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Teknolojik araçların aşırı ve kontrolsüz kullanılmasıyla birlikte teknoloji bağımlılığı sorunu da ortaya çıkmıştır. Bireylerin, teknolojik araç, internet, sosyal ağlar, mesajlaşma vb. gibi uygulamaları, kişisel, aile, iş ve sosyal yaşamlarını aksatacak kadar çok kullanması, erişemediğinde yoksun belirtiler göstermesi ve elde etmek için yoğun çaba sarf etmesi teknoloji bağımlılığının temel göstergelerindendir. Bu tür bağımlılık, hareketsiz bir yaşam tarzını da beraberinde getirdiğinden, bireylerin psikolojik ve fizyolojik sağlıklarını tehdit etmektedir. Teknoloji bağımlılığının olumsuz etkilerinden uzaklaşmak ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için egzersiz ve fiziksel aktivite sıklıkla ve önemle önerilmektedir. Özellikle, erkeklere nazaran daha çok kalp hastalıklarına yakalanan kadınlar için fiziksel aktivite son derece önemli görülmektedir. Yarı deneysel desende hazırlanan bu araştırmanın amacı, egzersizin kadınlardaki teknoloji bağımlılığı ve fiziksel aktivite düzeyi üzerine etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Bu kapsamda 2021-2022 akademik yılı bahar döneminde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde öğrenim gören ve Erzincan Kredi ve Yurtlar Kurumunda (KYK) kalmakta olan kadın öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma sonucunda; egzersiz ve fiziksel aktivite, teknoloji bağımlılığını, çevrimiçi oyun bağımlılığını, internet bağımlılığını açıkladığı, ancak egzersiz ve fiziksel aktivite, yaş grubu değişkenine göre teknoloji, sosyal ağ, anlık mesajlaşma, çevrimiçi oyun, internet sitesi bağımlılığını açıklamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the excessive and uncontrolled use of technological tools, the problem of technology addiction has also emerged. Individuals, technological tool, internet, social networks, messaging, etc. The main indicators of technology addiction are the use of such applications as disrupting their personal, family, work and social lives, showing deprived symptoms when they cannot access them, and making intense efforts to obtain them. This type of addiction threatens the psychological and physiological health of individuals, as it brings with it a sedentary lifestyle. Exercise and physical activity are often and highly recommended in order to get away from the negative effects of technology addiction and to lead a healthy life. In particular, physical activity is considered extremely important for women who suffer from heart diseases more than men. The aim of this study, which was prepared in a quasi-experimental design, is to determine whether exercise has an effect on technology addiction and physical activity level in women. In this context, as a result of the research carried out with the participation of female students studying at Erzincan Binali Yıldırım University and staying at Erzincan Credit and Hostels Institution (KYK) in the spring semester of the 2021-2022 academic year; exercise and physical activity explained technology addiction, online game addiction and internet addiction, but exercise and physical activity did not explain technology, social network, instant messaging, online gaming, website addiction according to age group variable.