Akut aerobik egzersizin menstrual döngünün farklı fazlarında elden ayağa ve ayaktan – ayağa biyoelektrik impedans metoduyla belirlenen vücut kompozisyonu üzerine etkisi
The effect of acute aerobic exercise on body composition determined by the hand-to-foot and foot-to-foot bioelectrical impedance method in different phases of the menstrual cycle
- Tez No: 872388
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR HAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, akut aerobik egzersizin menstrual döngünün farklı fazlarında elden-ayağa (BIAE-A) ve ayaktan-ayağa biyoelektrik impedans (BIAA-A) metoduyla belirlenen vücut kompozisyonu üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya düzenli menstrual döngüye sahip 18-40 yaş aralığındaki 17 gönüllü aktif kadın sporcu (yaş = 20.6 ± 3,5 yıl, menstrual döngü süresi = 28,8±1,2 gün) katılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcıların boy ve vücut ağırlığı (VA), BIAA-A, BIAE-A ölçümleri yapılmış ve hormon analizi için kan alınmıştır. Katılımcılar rastgele sırayla menstrual döngünün erken foliküler faz (EFF), ovulasyon fazı (OF) ve luteal fazında (LF) olmak üzere, rezerv kalp atım hızının %65-70'inde 30 dakika süresince bisiklet ergometresinde aerobik egzersiz yapmışlardır. Menstrual döngünün fazları; folikül stimulan hormon, luteinleştirici hormon, estradiol ve progesteron hormon analizleri ile teyit edilmiştir. Her fazda egzersiz öncesi (EÖ), sonrası 1-3. dakika ve 20. dakikada VA, BIAA-A ve BIAE-A yöntemleri ile vücut yağ yüzdesi (VYY), yağsız vücut kütlesi (YVK) ve toplam vücut suyu (TVS) ölçülmüştür. Aerobik egzersiz sonrasında 20. dakikada ölçülen VA, EÖ'den düşük (p0.05). Menstrual faz etkisi her iki yöntemle ölçülen YVK üzerinde de anlamlı değildir(p>0.05). Buna karşılık her iki yöntemde egzersiz sonrası 1-3. dakikada ölçülen YVK, 20. dakikadan yüksektir(p0.05), egzersiz etkisi önemli bulunmuştur(p0.05). Bu çalışmanın bulguları, kadınlarda hem menstrual döngünün hem de orta şiddette akut aerobik egzersizin BIA teknolojisi ile ölçülen vücut kompozisyonu üzerinde kısıtlayıcı etkisi olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of acute aerobic exercise on body composition determined by BIA technology in the early follicular phase (EFP), ovulation phase (OP) and luteal phase (LP) of the menstrual cycle. 17 volunteer active female athletes (age = 20.6 ± 3.5 years, menstrual cycle = 28.8±1.2 days) with a regular menstrual cycle participated in the study. Participants performed aerobic exercises at 65-70% of the reserve heart rate on a bicycle ergometer on EFP (days 2nd-5th), OP (days 13th-15th) and LP (days 21st-25th) of the menstrual cycle in random order. Phases of the menstrual cycle were confirmed by follicle-stimulating hormone, luteinizing hormone, estradiol, and progesterone hormone analyses. In each phase, body weight (BW) was measured before, after (1-3rd minutes) and 20 minutes after exercise, and body fat percentage (BFP), lean body mass (LBM) and total body water (TBW) were measured by foot-to-foot (BIAF-F) and hand-to-foot (BIAH-F) BIA, respectively. BW measured at the 20th minute after aerobic exercise is lower than PE (p0.05). The menstrual phase effect is not significant on FFM measured by either method (p>0.05). On the other hand, FFM, measured 1-3rd minutes after exercise is higher than the 20th minute in both methods (p0.05), while the effect of exercise was found to be significant (p0.05). The findings of this study showed that neither the menstrual cycle nor acute moderate intensity aerobic exercise has