Sedanter kadınlarda reformer pilates egzersizlerinin fonksiyonel kapasite, denge, kassal endurans ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of reformer pilates exercises on functional capacity, balance, muscular endurance, and quality of life in sedentary women: A randomized controlled study
- Tez No: 963550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE BAŞBUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüz modern dünyasında teknolojik gelişmeler ve değişen yaşam alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeylerinde önemli düşüşlere yol açarak sedanter yaşam tarzını küresel bir halk sağlığı problemi haline getirmiştir. Sedanter davranış, enerji harcamasının çok düşük olduğu (genellikle ≤1,5 METs) oturma veya uzanma pozisyonlarında geçirilen sürenin artması olarak tanımlanır. Özellikle kadınlar, hormonal dalgalanmalar, gebelik, menopoz gibi fizyolojik süreçler ve sosyokültürel etmenler nedeniyle fiziksel inaktiviteye daha duyarlıdır. Sedanter kadınlarda kardiyovasküler hastalıklar, tip 2 diyabet, osteoporoz, bazı kanser türleri ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra, depresyon, anksiyete ve uyku problemleri gibi psikososyal sorunlar da yaygın olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, sedanter kadınlarda Reformer Pilates egzersizlerinin fonksiyonel kapasite, denge, kassal endurans ve yaşam kalitesi üzerine etkisini randomize kontrollü bir çalışma ile değerlendirmektir. Araştırmaya, randomize olarak deney ve kontrol grubu olarak ayrılan toplam 57 sedanter kadın dahil edilmiştir (Deney Grubu: N=30, Kontrol Grubu: N=27). Deney grubundaki 30 katılımcı, FLC Konsept Sağlıklı Yaşam Merkezinde aynı fizyoterapist tarafından haftada iki gün, 50'şer dakikadan oluşan toplam 8 haftalık Reformer Pilates egzersiz programına katılmıştır. Kontrol grubundaki 27 katılımcı ise herhangi bir müdahalede bulunmadan rutin yaşamlarına devam etmiştir. Tüm katılımcıların başlangıç ve 8 haftalık süreç sonunda fonksiyonel kapasiteleri (1 dakika otur-kalk testi), denge (Fonksiyonel Uzanma Testi), kassal endurans (30 saniye push-up ve 30 saniye mekik testi) ve yaşam kalitesi (SF-36 yaşam kalitesi ölçeği) aynı fizyoterapist tarafından ölçülmüştür. Reformer Pilates programı, bireylerin fiziksel durumlarına ve hedeflenen kas gruplarına göre yay direnci ayarlanarak kişilerin tolere edebildikleri yay direncinde aynı egzersiz programını içermiştir. Verilerin analizinde normal dağılım göstermeyen veriler için Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi gibi non-parametrik testler, normal dağılım gösteren veriler için ise bağımsız örneklemler t-testi ve eşleştirilmiş örneklemler t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's modern world, technological advancements and changing lifestyle habits have led to significant decreases in physical activity levels, making sedentary lifestyle a global public health problem. Sedentary behavior is defined as an increase in the time spent in sitting or reclining positions with very low energy expenditure (typically ≤1.5 METs). Women, in particular, are more susceptible to physical inactivity due to physiological processes such as hormonal fluctuations, pregnancy, menopause, and sociocultural factors. In sedentary women, in addition to cardiovascular diseases, type 2 diabetes, osteoporosis, certain types of cancer, and musculoskeletal disorders, psychosocial problems such as depression, anxiety, and sleep problems are also commonly observed. The aim of this study was to evaluate the effect of Reformer Pilates exercises on functional capacity, balance, muscular endurance, and quality of life in sedentary women through a randomized controlled study. A total of 57 sedentary women were randomly assigned to the experimental and control groups (Experimental Group: N=30, Control Group: N=27). Thirty participants in the experimental group attended an 8-week Reformer Pilates exercise program, consisting of two 50-minute sessions per week, conducted by the same physiotherapist at FLC Concept Healthy Living Center. The 27 participants in the control group continued their routine lives without any intervention. Functional capacity (1-minute sit-to-stand test), balance (Functional Reach Test), muscular endurance (30-second push-up and 30-second crunch test), and quality of life (SF-36 quality of life scale) were measured by the same physiotherapist at baseline and at the end of the 8-week period for all participants. The Reformer Pilates program included the same exercise routine with adjustable spring resistance according to individuals' physical conditions and targeted muscle groups, allowing participants to work at their tolerated resistance. For data analysis, non-parametric tests such as the Mann-Whitney U test and Wilcoxon Signed-Rank Test were used for non-normally distributed data, while independent samples t-test and paired samples t-test were used for normally distributed data.