Kritik dönemde duyusal yoksunluk oluşturulansıçanlarda taktil stimülasyonun öğrenme vehipokampusteki morfolojik değişikliklereetkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of tactile stimulation onlearning and morphological changes in the hippocampusin rats with sensory deprivation during critical period
  1. Tez No: 790567
  2. Yazar: ŞÜHEDA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ergoterapi, Fizyoloji, Occupational Therapy, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Optimal davranış, neokortikal ağlar içindeki karmaşık etkileşimler yoluyla çoklu duyulardan gelen girdilerin kombinasyonuna dayanmaktadır ve yaşamın erken döneminde edinilen deneyimler ileriki yaşam dönemlerini de etkilemektedir. Kemirgenlerde taktil algılamanın bir örneği olan bıyıklardan gelen duyusal bilginin sosyal davranış, çevreyi keşfetme ve karar verme süreçlerinde önemli rol oynadığı bilinirken bıyıkların gelişimi sırasında gerçekleştirilen manipülasyonların öğrenmeye olan etkisi literatürde daha az dikkat çekmiştir. Bu çalışmanın amacı; kritik dönem adı verilen sinir sisteminin çevreden kaynaklanan değişikliklere nispeten daha duyarlı olduğu dönemde meydana gelen duyusal yoksunluğun yetişkinlik döneminde mekansal bellek performansına ve hipokampusteki nöronal yoğunluğa yansıyan etkileri değerlendirmektir. Yenidoğan kemirgenlerde, bıyıklar en önemli dokunma aracıdır, bu nedenle kritik dönemde duyusal yoksunluk P0-10. günler arasında bilateral bıyık kesimi ile uygulanmıştır. Taktil stimülasyon ise yumuşak uçlu fırça yardımı ile P3-21. günler arasında uygulanmıştır. Çalışmamızda mekansal öğrenme ve belleği değerlendirmek amacıyla 8 kollu ışınsal labirent testi P77-81. günler arasında yürütülmüştür. İntrakardiyal perfüzyon ile sakrifiye edilen hayvanlarda hipokampusün CA1, CA3, vDG ve dDG alanlarındaki nöronal yoğunluk Nissl boyama ile değerlendirilmiştir. Bilateral bıyık kesimi beklenilenin aksine özellikle taktil stimülasyon ve bilateral bıyık kesimi sonrası uygulanan taktil stimülasyon grubunda yer alan sıçanlara göre yetişkinlikte test edilen mekansal bellek bulgularını ve hipokampusteki nöronal yoğunluğu olumlu anlamda etkilemiştir. Sonuç olarak, normal gelişim gösteren sıçanlarda gelişimin erken döneminde uygulanan taktil stimülasyonun yavrularda strese neden olabileceği ve neonatal dönemde bilateral bıyık kesiminin mekansal belleği negatif etkilemediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Optimal behavior relies on the combination of inputs from multiple senses through complex interactions within neocortical networks, and experiences gained early in life influence later life. While it is known that sensory information driven from whiskers serve as an example of tactile perception in rodents, plays an important role in social behavior, environmental exploration and decision-making processes, the effect of manipulations performed during the development of whiskers, on learning has received little attention in the literature. The purpose of this study was to evaluate the effects of sensory deprivation, which applied during the critical period, when the nervous system is relatively more sensitive to environmental changes, on spatial memory performance and neuronal density in the hippocampus during adulthood. In neonatal rodents, whiskers are the most important tactile apparatus, so sensory deprivation applied as bilateral whisker trimming during P0-10 which is critical period for whisker development. Tactile stimulation was performed from P3 to P21 with the help of a soft brush. In this study, 8-arm radial maze test was carried out between P77- 81 to evaluate spatial learning and memory. Animals sacrificed by intracardial perfusion and neuronal density in CA1, CA3, vDG and dDG areas of the hippocampus was evaluated by Nissl staining. Contrary to our hypothesis, bilateral whisker trimming positively affected the spatial memory findings performed in adulthood and neuronal density in the hippocampus, especially in comparison to rats in the tactile stimulation and tactile stimulation applied after bilateral whisker trimming. Our findings suggest that tactile stimulation applied in normally developing rats during the early stages of development may cause stress in the offspring and bilateral whisker trimming in the neonatal period does not negatively effect spatial memory.