Evaluation of the relationship between foot anthropometry variables and performance in adolescent tennis players
Adölesan dönem tenis oyuncularında ayak antropometrisi değişkenleri ile performans arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 790568
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı ergen tenisçilerin ayak antropometrik değerlerinin değerlendirilmesi ve performans paremetreleri üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya optimum tenis akademisinde aktif tenis oynayan yaş ortalaması 11,02±1,792 olan adolesan yaş grubu 48(19E, 29K) gönüllü tenis oyuncusu dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri yapılandırılmış bir anket kullanılarak değerlendirilmiştir. Tüm katılımcıların çıplak ayakla bilateral antropometrik ölçümleri mesura ve dijital kumpas ile ölçülmüştür. Ölçülen antropometrik değerler medial malleol yüksekliği, lateral malleol yüksekliği, topuk genişliği, ayak uzunluğu, ayak genişliği, 1. Metatarsofalangeal kemik uzunluğudur. Katılımcılara tenis oyuncularında sıklıkla kullanılan performans testleri uygulanmıştır. Sporcunun çevikliğini belirlemek için hexagon çeviklik testi, dinamik dengeyi belirlemek içen y denge testi, alt ekstremite kuvvetini belirlemek için vertical zıplama testi ve ayak ark yüksekliğini belirlemek için navikular düşme testi kullanılmıştır. Yaptığımız istatistiksel analizler sonucunda sağ ayak uzunluğu ile hexagon çeviklik testi (saat yönünde) arasında negatif bir ilişki olduğu (r=- 0,322; p=0,026) gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the foot anthropometric values of adolescent tennis players and to investigate their effects on performance parameters. Adolescent age group 48(19M, 29F) volunteer tennis players with an average age of 11,02±1,792 who play active tennis in optimum tennis academy were included in the study. The sociodemographic characteristics of the participants were evaluated using a structured questionnaire. Bilateral anthropometric measurements of all participants with bare foot were measured with tape measure and digital caliper. Measured anthropometric values are medial malleolar height, lateral malleolar height, heel width, foot length, foot width, 1st metatarsophalangeal bone length. Performance tests, which are frequently used in tennis players, were applied to the participants. The hexagon agility test was used to determine the agility of the athlete, the y balance test to determine the dynamic balance, the vertical jump test to determine the lower extremity strength, and the navicular drop test to determine the foot arch height. As a result of our statistical analyzes, it was observed that there was a negative relationship (r=-0.322; p=0.026) between the length of the right foot and the hexagon agility test (clockwise).