Açık kalp ameliyatı olan yenidoğanlarda sternum pansumanı sırasında sağılmış anne sütü ve oral sukroz uygulamasının ağrı ve stres düzeyine etkisi
Effect of expressed breast milk and oral sucrose administration on pain and stress levels during sternal dressing in newborns who had open heart surgery
  1. Tez No: 790645
  2. Yazar: MERVE METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma açık kalp ameliyatı olan yenidoğanlarda sternum pansumanı sırasında sağılmış anne sütü ve oral sukroz uygulamasının ağrı ve stres düzeyine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla çift kör, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirdi. Çalışmanın evrenini, Haziran 2022-Ekim 2022 tarihleri arasında kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesinde açık kalp ameliyatı olan yenidoğanlar, örneklemini ise örneklem seçim kriterlerine uyan 45 yenidoğan oluşturdu. Yenidoğanlar tesadüfi çaprazlama (cross over) yöntemiyle; pansuman sırasında sağılmış anne sütü verilenler (Grup 1; n=15), oral sukroz verilenler (Grup 2; n=15) ve Plasebo verilenler (distile su) (Kontrol grubu); n=15) olmak üzere bilgisayar destekli randomizasyonla 3 gruba ayrıldı. Yenidoğanlara bu 3 yöntem, ilk 3 sternum pansumanı sırasında farklı sıralarla uygulandı. Yenidoğanların pansuman değişimi öncesi, sırası, pansuman sonrası 1., 5. ve 15. dakikada ağrı ve stres düzeyleri iki gözlemci hemşire tarafından birbirlerinden bağımsız olarak ALPS-NEO ölçeği(ağrı) ve Yenidoğan Stres ölçeği(stres) ile değerlendirildi. p0.05) belirlendi. Gruplar stres düzeyleri açısından karşılaştırıldığında, pansuman öncesi stres düzeylerinin benzer olduğu(p>0.05), pansuman sırasında, pansuman sonrası 1., 5. ve 15.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a double-blind, randomized, controlled experimental study to evaluate effect of expressed breast milk and oral sucrose administration during sterna dressing in newborns who had open heart surgery. The study population was comprised of newborns who had open heart surgery in cardiovascular intensive care unit between June 2022 and October 2022, and the study sample was comprised of 45 newborns meeting the sample selection criteria. The newborns were divided into 3 groups with computer-assisted randomization with random crossover: those who received expressed breast milk (Group 1; n=15), those who received oral sucrose (Group 2; n=15), and those who received placebo (distilled water) (Control group; n=15) during dressing. For the newborns, these 3 methods were applied in different orders during first 3 sternal dressings. Pain and stress levels of the newborns before, during and 1, 5 and 15 minutes after dressing were independently evaluated by two observer nurses by using ALPS-NEO scale (pain) and Neonatal Stress scale (stress). A p0.05).