Açık kalp ameliyatı olan hastaların ameliyat sonrası kişilerarası ilişkilerinde gözlenen değişiklikler
After surgery, the patients who had open heart surgery, observed changes in interpersonal relations
- Tez No: 324181
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kalbin, insanlığın varlığından itibaren, her zaman ulaşılamaz derecede önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Yaşam koşulları gereği, güncel streslerin artması ve teknolojik gelişmelere paralel olarak daha sedanter bir hayat şekli, insanları koroner arter hastalığı yönünden tehdit etmektedir. Bu araştırma, Aralık 2011- Haziran 2012 tarihleri arasında, İstanbul ili Avrupa bölgesinde bir özel hastanede açık kalp ameliyatı olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hastalar ve hasta yakınları ile tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılması planlandı ve gerçekleştirildi. Bu araştırmanın evrenini, açık kalp ameliyatı olan hastalar ve hasta yakınları, örneklemini ise; araştırmaya katılmayı kabul eden bireyler oluşturdu. Açık kalp ameliyatı olmak amacıyla hastaneye yatışı gerçekleştirilen hastalar ve hasta yakınları ile ilk günde görüşülerek ameliyat olacak olan hastanın kişiler arası ilişkilerini değerlendirmek amacıyla ölçek ve demografik bilgileri toplamak için anket uygulandı. Ameliyat sonrası ikinci günde, ameliyat olan hasta ve hasta yakını ile tekrar görüşülerek ilk başta uygulanan ölçek uygulandı. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan, hasta ve hasta yakınının bireysel özelliklerini içeren bilgi formu (Ek-1) ile hastanın kişilerarası ilişkilerini değerlendiren `Kişilerarası İlişki Boyutları Ölçeği (KİBÖ) (EK-2)' ile toplandı. Bilgi formu, hasta ve yakınlarının sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla hazırlanmış olup 13 sorudan oluşmaktadır. Gerekli kurumlardan ve ölçek kullanımına yönelik izinler alındı. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS kullanıldı. Hastaların, Kişilerarası İlişki Boyutları Ölçeği ile elde edilen bilgiler doğrultusunda ameliyat sonrasında ameliyat öncesine göre empati, onay bağımlılık, başkalarına güven ve duygu farkındalığı alt boyutlardan düşük puan aldıkları bulundu.
Özet (Çeviri)
The existence of humanity, always from the heart, as it is known that an important place in the unattainable. The need to increase the current living conditions and technological developments parallel for stresses in a sedentary life, threaten people in terms of coronary artery disease. Between the dates of this research, December 2011-June 2012, in Europe İstanbul province is in the private hospital after open heart surgery accepting to participate in research with patients and patient relatives, the cross-sectional and half-cancelled planned as the experimental identifier. This research universe, patients with open heart surgery and the patient relatives, sample is; created for individuals to participate in research that can accept. Open heart surgery patients and patient relatives to hospital performed the first day be hospitalized are discussed with the patient's interpersonal relationships will have surgery in order to evaluate the scale and to collect demographic information questionnaire was applied. The surgery on the second day after the operation, discussed with the patient and the scale applied at first frantic again. Research data, prepared by individual patients and patient relative owns the researcher, information form (annex-1) containing the properties for the patient's interpersonal relationships with Interpersonal Relationship Dimensions assessing ' scale (KİBÖ) (annex-2) gathered with '. In order to determine the characteristics of the patient and relatives socio-demographic consists of 13 questions prepared. Permissions for the use of the necessary institutions and scale. Statistical analysis of the data was used for SPSS. The scale of the Interpersonal Relationship Dimensions of patients, according to the information obtained by before surgery-after surgery, according to others, the dependency check trust and empathy feeling found that the low points of the lower dimensions awareness.