Comparative analysis of nutrient contents in plant and animal feed materials using near- infrared spectroscopy (NİR) and wet chemistry
Yakın kızılötesı spektroskopısı (NIR) ve ıslak kımya kullanılarak bıtkı ve hayvan yemı materyallerındekı besın içerıklerının karşılaştırmalı analızı
- Tez No: 790668
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yakın Kızılötesi Yansıma Spektroskopisi (NIRS), yem ve diğer yemlerin besin bileşiminin ve besin değerinin belirlenmesi için yem test laboratuvarlarında kullanılmak üzere ticari olarak mevcuttur (NIRS). Bu çalışmada yaklaşık 42 numune toplandı, burada numunelerdeki protein yüzdesini belirlemek amacıyla keldal cihazı kullanılarak ölçekleme tekniği benimsendi ve bir spektrofotometre cihazı kullanılarak optik absorpsiyon tekniği benimsendi. numunelerdeki karbonhidrat yüzdesi ölçülmüştür ve numunelerdeki yağın ekstrakte edilmesi ve oranlarının belirlenmesi için soxhlet ekstraktör cihazı kullanılmıştır. Besinlerin tayini için de NIR yöntemi kullanılmıştır. NIRS tekniği kullanılarak et ve kemik örneğinde en yüksek protein yüzdesinin 56 ve düşük değer 6.4 olduğu tespit edilmiştir. yağ, en yüksek yüzdelik mısır DDGS 11 örneğinde, düşük değer makarna 0.2 örneğin nişastada bulunurken, en yüksek yüzdeler buğday örneğinde de 75, külde ise yüzde olarak en yüksek yüzdeler bulunmuştur. et kemik unu 29 örneğinde bulundu, iki yöntem arasında tüm malzemeler için %1 olasılık düzeyinde pozitif (doğrudan) bir korelasyon var. Her numune için çalışılan besin maddelerinin sonuçlarını karşılaştırarak, numunelerin çoğu arasında geleneksel yöntemle ve teknik yöntemle (NIRS) elde edilen sonuçlar arasında çok az fark vardı. Son olarak, bu çalışmanın sonuçları (NIRS)'nin geleneksel yöntemden daha iyi ve daha doğru olduğunu doğruladı.
Özet (Çeviri)
Near Infrared Reflection Spectroscopy is available (NIRS) commercially for use in feed testing laboratories for the assessment of the nutritional content and value of grain and other feeds. About 42 samples were collected in this study traditional chemical methods were used, where the scaling technique was adopted using the kjeldahl device for the purpose of determining the percentage of protein in the samples, and the optical absorption technique was adopted using a spectrophotometer device to measure the percentage of carbohydrates in the samples, and the soxhlet extractor device was used to extract the fat in the samples and determine their proportions. The NIR method was also used for the determination of the nutrients. by using NIRS technique, it was found that the highest percentage of protein in the meat and bone sample was 56 and the low value 6.4 As for the percentage of carbohydrates, where the highest percentage was found in sample wheat screens 72, As for the percentages in fat, where the highest percentage was found in the sample of Corn DDGS 11, and low value of sample macaroni 0.2 while in starch, the highest percentages were found Also in the wheat sample 75, As for the percentages in ash, where the highest percentage was found in the sample of bone meal and meat 29 in which a positive (direct) correlation between the two methods, at a probability level of 0.01 for all materials. by comparing the results of the studied nutrients for each sample, there was little difference between the results obtained by the traditional method and the technical method (NIRS) among most of the samples. Finally, the findings in this study confirmed that (NIRS) is better and more accurate than the traditional method.