Binek araçlar için tampona entegre aktif kanatçık sistemi geliştirilmesi
Development of bumper integrated active grille system for passenger cars
- Tez No: 790677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüz dünyasında enerjinin ön planda tutulduğu bu günlerde taşıtlardaki yakıt tasarrufunun öneminin günden güne artmasıyla taşıtların yakıt ekonomisinde iyileştirme sağlayan yenilikçi teknolojilere de talepler her geçen gün artmaktadır. Yakıt tüketiminin artmasıyla birlikte, motorlu taşıtlardan yakıtların yanmasıyla açığa çıkarak havaya yayılan kirletici egzoz emisyonları ciddi önem arz etmektedir. Taşıt motorunun optimum sıcaklıklarda çalışmasını sağlayarak yakıt tüketiminde ve kirletici egzoz emisyonlarında iyileştirme sağlanabilmektedir. Otomotiv mühendisleri bu konuda açılıp kapanabilen aktif ızgaralar tasarlayarak çözüm bulmaya çalışmışlardır. Sistem kontrollü aktif kanatlarla, motora gelen soğutma havasını anlık değiştirerek, motor sıcaklığını kontrol edip, yakıt tüketimini iyileştirebilmektedir. Motorun aşınma oranlarının en yüksek soğuk çalıştırma anında olmasıyla, aktif ızgara sisteminin sayesinde motorun ömründe artış olmakla birlikte, soğuk havalarda araç içerisinin kaloriferle daha hızlı ısıtılabilmesi sistemin en büyük avantajlarındandır. Çalışmada, sistemin prototipi alınarak belirli koşullara göre kontrol algoritmasının uygulanmasıyla, yol testleri yapılmıştır. Çalışmada aktif ızgara sistemine sahip olmayan araç için tasarlanmış olan ızgaranın, motorun ısınması için geçen süre ve motorun bu esnadaki yakıt tüketimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda kullanılacak olan 3 boyutlu yazıcıyla, yeni nesil eklemeli imalat yöntemlerinin otomotiv sektöründeki uygulamalarının mevcut örneklerine ek olarak uygulanabilirliği de ispatlanmış olmuştur. AGS uygulanılmadan ve 4 farklı açı değerlerinin ( 0 ̊, 30 ̊, 60 ̊, 90 ̊ ) etkisi gözlemlenmiştir. Durağan ve 50 km/h hızlarındaki testler analiz edilmiştir. Test sonuçlara göre, taşıtın tamponunda bulunan ön ızgaralardaki açıklıkların azaltılmasının motor bölgesine giren hava miktarını azalttığından araç termal yönetimini ve aerodinamiği iyileştirdiği, dolayısıyla yakıt tasarrufu sağladığı fikriyle tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where energy is at the forefront, the demands for innovative technologies that improve the fuel economy of vehicles are increasing day by day, with the importance of fuel saving in vehicles increasing day by day. By enabling the vehicle engine to operate at optimum temperatures, improvements in fuel consumption and pollutant exhaust emissions can be achieved. Automotive engineers have tried to find a solution in this regard by designing active grilles that can be opened and closed. With system-controlled active grilles, it can instantly change the cooling air coming to the engine, control the engine temperature and improve fuel consumption. In the study, road tests were carried out by taking the prototype of the system and applying the control algorithm according to certain conditions. In the study, effect of the grille, which is designed for the vehicle that doesn't have an active grill system, on the time it takes for the engine to warm up and on the fuel consumption of the engine at this time has been investigated. The effect of 4 different angle values (0 ̊, 30 ̊, 60 ̊, 90 ̊) was observed without applying AGS. Tests at stationary and 50 km/h speeds were analysed. The test results are consistent with the idea that reducing the openings in the front grilles in the vehicle's bumper reduces the amount of air entering the engine area, thus improving vehicle thermal management and aerodynamics, thus saving fuel.