Evlilik uyumu ile duygu düzenleme becerileri, öz şefkat ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between marriage adjustment and emotion regulation skills, self- compassion, and childhood trauma
  1. Tez No: 790719
  2. Yazar: BERİL ANLI
  3. Danışmanlar: DR. BAŞAK İNCE ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Evlilik uyumunun, evliliklerde günümüzde artan sorunların çözümünde önemli olduğu düşünülmektedir. Evlilik uyumunun sağlanmasında duygu düzenleme, öz şefkat ve çocukluk döneminde geçirilen travmaların uyum düzeyini ölçmede ve anlamada önemli katkıları olabileceğine düşünülmektedir. Bu nedenle bu araştırmada, evlilik uyumu ile bireylerin duygu düzenleme becerilerinin, öz şefkat ve çocukluk çağı travmalarının arasında ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Türkiye'de yaşayan evli bireyler ile 2021 yılının Mayıs ve Eylül ayları arasında elektronik ortamda anket uygulaması yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 232 kadın ve 172 erkek olmak üzere, 404 katılım sağlanmıştır. Katılımcıların yaşları 22 ile 72 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 43.00±12.27'dür. Ankette bireylere demografik bilgi formu içeren ve duygu düzenleme becerilerini ölçmek için“Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği”, çocukluk çağı travmalarını ölçmek için“Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği”, evlilik uyumlarını ölçmek için ise“Evlilikte Uyum Ölçeği”kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri ölçmek için Spearman's rho korelasyon analizi ile basit çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak evlilik uyumu ile kişilerarası duygu düzenleme ölçeğinin bakış açısı edinme (r=0.151; p0.05). Araştırmada elde edilen sonuçlar, kadınlarda öz şefkat ve duygu düzenleme becerilerinin evlilik uyumuna istatistiksel olarak anlamlı bir katkı yapmadığını, ancak çocukluk çağı travmalarının evlilik uyumunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir yordayıcı olduğunu göstermektedir. Erkeklerde ise öz şefkat ve çocukluk çağı travmalarının evlilik uyumunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir yordayıcı olarak bulunmuştur. Sonuç olarak hem kadın, hem de erkeklerde çocukluk çağı travma evlilik uyumunda önemli bir faktör olup, klinik uygulamalarda üzerinde durulması gereken bir kavramdır.
Özet (Çeviri)
Marriage adjustment is thought to be important in solving the increasing problems in marriages today. It is thought that emotional regulation, self- compassion, and childhood traumas can have important contributions in measuring and understanding the level marital adjustment. Therefore, in this study, it was aimed to investigate the relationships between marital adjustment and emotion regulation skills, self-compassion and childhood traumas. The study was conducted with married individuals living in Turkey using the method of applying an online survey between May and September of 2021. 404 participants, 232 women and 172 men participated in this study. The ages of the participants ranged from 22 to 72, with a mean age of 43.00±12.27 years. In the survey, demographic information form,“Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire”to measure emotion regulation skills,“Childhood Trauma Scale”to measure childhood traumas, and“Marriage Adjustment Scale”to measure marital adjustment was used. Spearman's rho correlation analysis and simple multiple regression analysis were used for examining associations between variables. According to the findings, the correlations between marital adjustment and perspective acquisition and the total score of the interpersonal emotion regulation scale were statistically significant. Statistically significant correlations between marital adjustment levels and childhood traumas scale's emotional abuse subscale, physical neglect subscale, emotional neglect subscale and total score were found. On the other hand, there was no statistically significant relationship between marital adjustment and the levels of social modeling, appeasement and positive emotions of the interpersonal emotion regulation scale (p>0.05). The results obtained in the study show that self-compassion and emotion regulation skills in women do not make a statistically significant contribution to marital adjustment, but childhood traumas are a statistically significant predictor of marital adjustment. In males, self-compassion and childhood traumas were found to be statistically significant predictors of marital adjustment. In conclusion, childhood trauma is an important factor in marital adjustment in both women and men, and it is a concept that should be emphasized in clinical practice.