Zygomatik ankraj ile maksiller posterior dişlerin intruzyonunda subapikal horizontal kesilerin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of subapical horizontal incisions on the intrusion of maxi̇llary posterior teeth by using zygomatic anchorage
- Tez No: 790758
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; zygomatik ankraj ile maksiller posterior dişlerin intruzyonunda subapikal horizontal kesilerin etkilerini ve dentofasiyal yapılarda meydana gelen değişkilikleri lateral sefalometrik filmler ile incelemektir. Randomize ve prospektif çalışmamıza ortodontik tedavi için başvuran, 13-23 yaş aralığında, daimi dentisyonda, ön açık kapanışa sahip 19 kadın 5 erkek toplam 24 hasta dahil edilmiştir. Zygomatik ankraj destekli intrüzyon + subapikal kortikotomi (ZADİ+KO) ve zygomatik ankraj destekli intrüzyon (ZADİ) grubu olmak üzere 2 grup oluşturulmuştur (n=12). Tedavi süresi ZADİ+KO grubunda ortalama 4,75, ZADİ grubunda ise 4,33 aydır. Tedavi başında ve sonunda çekilmiş toplam 48 lateral sefalometrik film incelenmiştir. Tanı amaçlı her hastadan tedavi öncesi ve sonrası ağız içi ve ağız dışı ortodontik fotoğraflar, alt – üst alçı tanı modeller ve panoramik filmler alınmıştır. ZADİ+KO grubunun ortalama kronolojik yaşı 17,03, ZADİ grubun ise 16,46 yıldır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of subapical horizontal incisions and changes in dentofacial structures during intrusion of maxillary posterior teeth with zygomatic anchorage by examining with lateral cephalometric films. A total of 24 female and 5 male patients aged 13-23 years in permanent dentition, having anterior open bite were admitted to this randomized and prospective study. Two groups were introduced as follow: zygomatic anchorage assisted intrusion with subapical osteotomy (ZAAI+KO) and zygomatic anchorage supported intrusion (ZAAI) group (n=12). The mean duration of treatment was 4.75 months in the ZAAI+KO group and 4.33 months in the ZAAI group. A total of 48 lateral cephalometric films taken at the beginning and end of the treatment. For diagnostic purposes, intraoral and extraoral orthodontic photographs, lower and upper plaster diagnostic models and panoramic films of each patient before and after treatment were examined. The mean chronological age of ZAAI+KO group was 17.03, and of ZAAI group was 16.46 years.