Hamilelik döneminde algılanan sosyal destek ve psikolojik dayanıklılığın doğum korkusu ile ilişkisi
The relation of perceived social support during pregnancy and psychological resilience with childbirth fear
  1. Tez No: 819656
  2. Yazar: AYŞE TUĞÇE PEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı hamilelik döneminde algılanan sosyal destek ve psikolojik dayanıklılığın doğum korkusu ile olan ilişkilerini incelemektir. Doğum sürecine dair yoğun bir endişeyi içeren doğum korkusu gebelikte birçok sıkıntıyı beraberinde getirebilmektedir. Algılanan sosyal destek ve psikolojik dayanıklılığın doğum korkusu üzerindeki etkileri bu korkunun önlenmesi ve azaltılması adına yapılan çalışmalar için önem taşımaktadır. Araştırmanın örneklemini 18 yaşından büyük 114 gebe oluşturmaktadır. Araştırmada Sosyodemografik Veri Formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu (W-DEQ), Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden oluşturulan anket, internet yolu ile katılımcılara ulaştırılmıştır. Katılımcılara uygulanan ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçek ve alt ölçekler ile katılımcıların sosyodemografik verileri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek üzere Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi uygulanmış olup anlamlılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için post-Hoc testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perceived social support and psychological resilience during pregnancy and fear of childbirth. Fear of childbirth, which includes intense anxiety about the birth process, can bring many problems in pregnancy. The effects of perceived social support and psychological resilience on fear of childbirth are important for studies conducted to prevent and reduce this fear. The sample of the study consists of 114 pregnant women aged 18 and older. The study utilized the Socio-demographic Data Form, Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire (W-DEQ), Perceived Social Support Scale, and Psychological Resilience Scale for Adults. The questionnaire, composed of these scales, was delivered to the participants through the internet. The data obtained from the scales administered to the participants were analyzed using the SPSS 25.0 software program. Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test were applied to determine whether there was a significant difference between the scale and subscales and the sociodemographic data of the participants. Post-Hoc test was performed to determine between which groups the significance was. A significance level of p < 0.05 was considered statistically significant. According to the findings of the study, the rate of pregnant women who had clinical fear of childbirth was found to be 24.8%.