The role of some virulence genes in antibiotic resistance against Staphylococcus aureus bacteria isolated from their condition examination
Diğer hastalık durumlarından izole edilen Staphylococcus aureus bakterilerine karşı antibiyotik direncinde bazı virülans genlerinin rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 790772
  2. Yazar: RIHAM NAJM ABED AL-DULAIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜRKER, PROF. DR. AHMED MOHAMMED TURKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, Staphylococcus aureus'un izolasyonu ve identifikasyonu ile izolatların antibiyotiklere duyarlılığının test edilmesi ve tespit genleri mecA ve virülans faktörleri genleri etb ve eta'nın test edilmesi ve metisiline duyarlı ve dirençli izolatlarda agregatlarının PCR kullanılarak belirlenmesidir. Mart-Eylül 2022 döneminde Kerkük ilindeki Kerkük Hastanesi'ne başvuran ve hastanede yatan hastalardan klinik örnekler toplandı. Yaşları 1-60 arasında değişen her iki cinsiyetten yara enfeksiyonu olan hastalardan steril pamuklu çubuklarla ve vücudun farklı bölgelerinden yara, idrar yanık sürüntüleri alındı ve kültür ortamına yerleştirildi. Bu araştırmadaki 45 İzolasyonun 25'i (%55) kadın, 20'si (%45) erkekti. Hastaların yaş aralığı 1-60 olup, 21-30 yaş grubu en yüksek vaka sayısına, 41-50 yaş grubu ise en düşük enfeksiyon yaş aralığına sahiptir. Tüm bakteri izolatları için 10 antibiyotiğe duyarlılık testi yapılmış ve bakterilere karşı en duyarlı ilacın %25 oranında amikasin olduğu, bakteriler tarafından en dirençli ilacın ise %45 oranında eritromisin olduğu tespit edilmiştir. S. aureus'un 45 klinik izolatında mecA geni ve eksfolyatif toksin genleri Eta ve Etb prevalansını belirledik, sonuçlar 45 izolattan 45 (%100), 19 (%42,2),19 (%42,2) sırasıyla mec A, eta ve etb genleri.
Özet (Çeviri)
The current study was aimed to isolation and identification of Staphylococcus aureus, and test the sensitivity of the isolates to antibiotics and detection genes mecA and virulence factors genes etb and eta and determination of their aggregates in methicillin sensitive and resistant isolates using PCR. Clinical samples were collected from Kirkuk Hospital in Kirkuk city for the period March-jone 2022 from patients who were admitted and hospitalized. Wound, urine burns swabs were taken from patients with wound infections ranging in age from 1-60 years of both gender using sterile cotton swabs and from different parts of the body, after which they implanted on the culture media. Of the 45 Isolation in this research, 25 (55%) were female and 20 (45%) were male. The age range of the patients was 1 to 60 years, with the age group of 21-30 years having the highest number of cases, and 41 to 50 years having the lowest age range for infection. Susceptibility tests for 10 antibiotics were done for all bacterial isolates, where it was found that the most sensitive drug for bacteria is amikacin at a rate of 25%, while the most resistant drug by bacteria is erythromycin at a rate of 45%. We determined the prevalence of mecA gene and exfoliative toxin genes Eta and Etb among 45 clinical isolates of S. aureus, the results showed that Of the 45 isolates, 45 (100%), 19 (42.2%%),19 (42.2%) , mec A, eta and etb genes respectively.