Small-scale biogas plant enhancement and operation upgrade using life cycle assessment
Yaşam döngüsü değerlendirmesi kullanarak küçük ölçekli biyogaz tesisi geliştirme ve işletme yükseltmesi
  1. Tez No: 790773
  2. Yazar: NIAMA SAADATE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM FIRTINA ERTİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mevcut çalışmalarımızın amacı, enerji üretimini en üst düzeye çıkarmak ve çevresel etkisini azaltmak için İTÜ üniversite kampüsündeki biyogaz üretim tesisinin işleyişini iyileştirmenin yollarını araştırmaktır. Bunu yapmak için, üç senaryoyu karşılaştırmak üzere LCA yöntemini kullanmayı seçtik. Anaerobik çürütme ve kojenerasyonu içeren mevcut senaryo 1'e ek olarak, senaryo 2 biyogaz kalıntısının yakılmasını önerir ve senaryo 3 yakmaya ek olarak anaerobik çürütücüyü besleyecek biyokütle üretmek için bir mikroalg kültürü önerir. İlk aşamada, çalışmamızla ilgili temalar üzerine son teknolojiyi oluşturmak için bir literatür taraması yaptık. İkinci aşamada, her senaryo için çeşitli temel süreçlerin akışlarının envanterine geçtik. Üçüncü aşamada, çalışmamıza en uygun etki kategorilerine dayalı olarak etkileri değerlendirdik ve bir modelleme aracı olarak LCA analizinde ilgili ve tanınan SimaPro yazılımını kullandık. Modelleme sonuçları, etki kategorisine göre analiz edildi ve sonuçlar, biyogaz tesisinin senaryo 3'e göre işletilmesinin, enerji üretimi ve çevresel etki açısından en iyi alternatif olduğunu gösterdi. Gerçekten de sonuçlar, bu Senaryo 3'ün enerji üretiminde %15'lik bir artışa ve özellikle atmosfere yılda yaklaşık 92 ton CO2 eşdeğeri/yıl miktarında emisyon salımından kaçınarak çevresel etkilerde önemli bir azalmaya izin verdiğini göstermektedir. iklim değişikliği üzerindeki etkilerin azaltılması.
Özet (Çeviri)
Our current work aims to study ways to improve the operation of the biogas production facility BEEO GAZ, located in Istanbul Technical University, green campus, in order to maximize its energy production and reduce its environmental impact. To do this, we opted to use the LCA method to compare three scenarios. In addition to the existing scenario 1, including anaerobic digestion and cogeneration, scenario 2 proposes the incineration of the biogas residue, and scenario 3 suggests, in addition to incineration, a microalgae culture to produce biomass that will feed the anaerobic digester. In the first phase, we carried out a literature review to build knowledge on the themes related to our study. In the second phase, we proceeded to each scenario's inventory flows of the various elementary processes. In the third phase, we evaluated the impacts based on the impact categories best suited to our study and used, as a modeling tool, SimaPro software, relevant and recognized in LCA analysis. The modeling results were analyzed by impact category. The conclusions showed that the biogas plant operation, according to scenario 3, is the best alternative to increase energy production and reduce environmental impact. Indeed, the results show that scenario 3 allows an increase in energy production of 15% and a significant reduction in environmental impacts, in particular by avoiding the emission into the atmosphere of a quantity of around 92 tons of CO2eq / year and consequently the significant reduction of the effects on climate change.