Introducing forward looking information to expected credit loss under IFRS 9 : Different time series approaches for Turkish banking system
Introducing forward looking information to expected credit loss under IFRS 9: Different time series approaches for Turkish banking system
  1. Tez No: 790799
  2. Yazar: BERRAK OĞUZ AYVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kredi riski, finansal sistemin en önemli parçası olan bankalar için yönetilmesi en kritik olan risk türüdür. En önemli faaliyeti kredi vermek olan bankaların sermayelerinin sağlam bir şekilde yapılandırılması ve risklere karşı bankayı koruyacak seviyede olması beklenmektedir. Kredi riski sadece gerçekleşmesine değil gerçekleşme olasılığına karşı yönetilmesi gereken bir unsurdur. Kredi riski hem içsel faktörler ( banka portföyünün özellikleri, banka müşterilerinin karakteristikleri gibi) karşısında hem de dışşal faktörler ( ekonomik konjonktür, siyasi ve politik görünüm, doğal afetler gibi) karşısında da yönetilmelidir. Dışsal faktörlere karşı kredi riski yönetimi ele alındığında; bankaların takip oranları gibi risk faktörlerinin makroekonomik göstergelerle ilişkilendirimesi ve modellenmesi konusu ortaya çıkmaktadır. Hem stres testi olarak hem de 2018 başında yürürlüğe giren Uluslararası Finansal Raporlama Standartı (UFRS 9 ) gereğince ileriye dönük bilgilerin beklenen kredi zararı hesaplamalarına dahil edilmesi gerekliliği amacı ile kredi riski unsurları ile makroekonomik göstergeler arasında ilişki kurularak zaman serisi modelleri geliştirilmesi kritik hale gelmiştir. Bu çalışmada, özellikle UFRS 9 kapsamında belli bir yöntem dayatılmaması sebebi ile farklı zaman serileri algoritmalarının karşılaştırmalı olarak etkinliği ölçümlenmeye çalışılmıştır. Veri olarak da tarihsel olarak bankaların temerrüt olasılıkları verisine ulaşılamadığından Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayımlanan takibe intikal etmiş kredi oranları ile resmi olarak yayımlanan tüm potansiyel makroekonomik göstergeler arasında farklı zaman serileri modelleri kurulmuş ve de modellerin sağlamlığını ölçmek adına tanı testleri uygulanmıştır. Algoritmalar olarak Aşamalı Regresyon (stepwise regression), Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif model (Autoregressive Distributed Lag – ARDL) ve Eğim Artırmalı Model ( Extrem Gradient Boosting – XGBoost) seçilmiştir. Bu çalışma sonucunda da, Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif model en iyi performansı göstermiştir. Beklenen kredi zararı modelleri yasal modeller olduğundan birçok yasal otoritenin de denetimine tabidir. Açıklanabilirliği ve yorumlanabilirliği de yüksek olan bu yöntemin bankalarca sıklıkla kullanılabilecek bir yöntem olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Credit risk is the most critical type of risk to manage for banks, which are the most important part of the financial system. It is expected that the capital of banks, whose most important activity is to provide loans, will be well structured and will be at a level that will protect the bank against risks. Credit risk is an element that must be managed not only against its realization, but also against the possibility of its occurrence. Credit risk should be managed against both internal factors (such as bank portfolio characteristics, characteristics of bank customers) and external factors (such as economic conjuncture, political and political outlook, natural disasters). When considering the credit risk management against the external factors, finding a relationship between the risk factors such as non-performing loans ratios of the banks and key macroeconomic indicators and modelling them become an issue for the banks. It has become critical to develop time series models by establishing a relationship between credit risk factors and macroeconomic indicators, in order to include forward-looking information in expected credit loss calculations in accordance with the International Financial Reporting Standard (IFRS 9), which entered into force at the beginning of 2018 and both as a stress test. In this study, it has been tried to measure the effectiveness of different time series algorithms comparatively, especially since a certain method is not imposed within the scope of IFRS 9 standard. Different time series models were established between the non-performing loan rates published by the Banks Association of Turkey and all potential macroeconomic indicators officially published, and diagnostic tests were applied to measure the robustness of the models. As algorithms, Stepwise Regression, Autoregressive Distributed Lag Model (ARDL) and Extreme Gradient Boosting Model (XGBoost) were chosen. As a result of this study, Autoregressive Distributed Lag Model showed the best performance. As expected credit loss models are regulative models, they are subject to the examination of many regulatory authorities. It has been demonstrated that ARLD model which also has high explainability and interpretability, is a method that can be used frequently by banks.