Çocuk istismarını bildirme niyet ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability of the intention to report child abuse scale
  1. Tez No: 790800
  2. Yazar: ŞEYMA BOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Forensic Medicine, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Hemşirelik
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma hemşirelerin çocuk istismarını bildirme niyet ölçeğinin geçerlik ve güvenirliğini test etmek amacıyla, 2022 yılında yürütülmüştür. Çalışmada Türkiye'nin Karadeniz, Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde görev yapan hemşirelere SurveyMonkey online anket portalı uygulanmıştır. Örneklem seçiminde uygun örnekleme yöntemi kullanılarak güç analizine uyumlu kişi sayısı ile çalışılmıştır (N=507). Feng ve Levine (2005) tarafından Tayvan'da geliştirilen ölçek 89 sorudan oluşmaktadır. Ölçeğin dil geçerliliği için çeviri-geri çeviri yöntemi ve pilot uygulama yapılmıştır. Kapsam geçerliliği için uzman görüşleri ile Davis yöntemi kullanılarak kapsam geçerlik oranı hesaplanmış ve yapı geçerliliği için faktör analizi yapılmıştır. Güvenirlik için ise iç tutarlılık ve madde analizi yapılmıştır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS Statistics 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada uzun yıllardır iş tecrübesine sahip olmanın, çocuk sahibi olmanın ve okulda çocuk istismar ve ihmali ile ilgili eğitim almış olmanın bildirimde olumlu etki gösterdiği ve yaş faktörünün bildirimde hiçbir anlam ifade etmediği saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, hemşirelerin bildirme niyetini doğrudan ve dolaylı olarak öznel normların, mesleki sorumluluğa ilişkin tutumların, çocuk istismarı ve ihbar yasası hakkındaki bilgi eksikliğinin ve çocuk istismarı ve ihmali vakalarına yönelik davranış kontrollerinin etkilediği saptanmıştır. Hemşirelerin çocuk istismarı ve ihmali bilgilerinin geliştirilmesinin, bununla ilgili rehber kurallarının netleştirilmesinin ve ayrıca çocuk istismarı için meslektaşlar ve yöneticiler ile iş birliği içinde bir çalışma ortamının oluşturulmasının bildirim niyetini olumlu etkileyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in 2022 to test the validity and reliability of the nurses' intention to report child abuse scale. In the study, the SurveyMonkey online survey portal was applied to nurses working in Black Sea, Mediterranean, Marmara, Aegean, Central Anatolia, East Anatolia and South East Anatolia regions of Turkey. It was studied with the number of people suitable for power analysis by using the measurement method suitable for the sampling method (N=507). The scale developed by Feng and Levine (2005) in Taiwan consists of 77 questions. For the language validity of the scale, translation-back translation method and pilot application were made. For content validity, the content validity ratio was calculated using expert opinions and Davis method, and factor analysis was performed for construct validity. Internal consistency and item analysis were performed for reliability. The data were analyzed in computer environment using SPSS Statistics 26.0 program. In the study, it was determined that having work experience for many years, having a child, and having been educated about child abuse and neglect at school had a positive effect on the report, and the age factor did not make any sense in the report. According to the results, it has been determined that the nurses' intention to report is directly and indirectly affected by subjective norms, attitudes towards professional responsibility, lack of knowledge about child abuse and reporting law, and behavioral controls for child abuse and neglect cases. It is thought that improving nurses' knowledge of child abuse and neglect, clarifying the relevant guidelines, and creating a working environment in cooperation with colleagues and administrators for child abuse will positively affect the intention to report.