Tourism accommodation in heritage sites: Kandovan in Iran
Miras alanlarında turizm konaklaması: İran'da Kandovan
  1. Tez No: 790819
  2. Yazar: AMIRHOSSEIN RIAZALHOSSEINI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ESEN SOYGENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Turizm, toplumların gelişimi üzerindeki etkisi nedeniyle her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Başlangıcından bu yana turizm faydaları nedeniyle sürekli büyümüştür. Tarihi ve kültürel anıtlar, turistleri çeken ana faktörlerden biridir. Tarihi anıtlar, her bölgenin tarihini ve medeniyetini temsil eder. Bölgenin kültürünü ve tarihini keşfetmek, turistleri motive eder, onları o bölgeye çeker ve onları farklı kültürlerle tanıştırır. Birçok insan bölgenin tarihini ve kültürünü görmek ve anlamak için çeşitli yerlere seyahat eder. Turizmin yaygınlaşması doğal olarak altyapı ihtiyacını da artırmaktadır. Mimarlık turizm endüstrisinde önemli bir rol oynamaktadır. Mimari, turistlerin ihtiyaçlarını karşılamak ve bölgenin değerlerini ve kültürünü korumak için altyapı sağlamada doğrudan bir role sahiptir. Turizmde en kritik altyapılardan biri konaklamadır. Bu araştırma, bibliyografik araştırmalar ve saha gözlemleri yoluyla miras alanlarında turizmin kontrollü gelişmesinde konaklamanın rolünü araştırmak için yapılmıştır. Ayrıca kültürel miras alanları ve konaklama altyapısının incelenmesi ve analiz edilmesi, miras ve kültürel alanların zarar görmesi veya tahribatının önüne geçilerek turizmin nasıl geliştirilebileceğini ve miras alanları için konaklama altyapısının nasıl sağlanabileceğini araştırmaktadır. Sonuç bölümünde, kültürel miras alanının kimlik ve karakterinin konaklama inşasında önemli olduğu ve turistlere konaklama sağlamanın yanı sıra turizmi geliştirebileceği ve miras alanının değerlerini koruyabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism is receiving more attention every day because of its impact on the development of communities. Since the beginning, tourism has continuously grown due to its benefits. Historical and cultural monuments are one of the main factors in attracting tourists. Historical monuments represent the history and civilization of each region. Discovering the region's culture and history motivates tourists, attracts them to that region, and introduces them to diverse cultures. Many people travel to various places to see and understand the history and culture of the region. The expansion of tourism naturally increases the need for infrastructure. Architecture plays a prominent role in the tourism industry. Architecture has a direct role in providing infrastructure to meet tourists' needs and preserve the region's values and culture. One of the most critical infrastructures in tourism is accommodation. This research is conducted to investigate the role of accommodation in the controlled development of tourism in heritage areas through bibliographic research and field observations. Also, studying and analyzing cultural heritage areas and accommodation infrastructure investigates how tourism can be developed while preventing the damage or destruction of heritage and cultural regions and how the accommodation infrastructure can be provided for heritage areas. It can be found that the identity and character of a cultural heritage area are significant in the construction of accommodations, and it can, in addition to providing accommodation to tourists, develop tourism and preserve the values of the heritage area.