Mezenkimal stromal hücre koşullu besiyerinin kondrositler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of mesenchymal stromal cell conditional fi̇ve on chondrocytes
  1. Tez No: 790857
  2. Yazar: ŞEYDA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BURÇİN GÖNEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SALKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, umblikal kord ve adipoz doku kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin (MKH) sekretomunun, osteoartritli hastalardan elde edilen kondrositlerde kondrojenik onarım ve yenilenme üzerine etkisini incelemektir. Uygulanan sekretomların osreoartritik kondrositler üzerinde canlılık, immünojenik yüzey belirteçleri ve glikozaminoglikan seviyelerinde gerçekleşen değişiklikler değerlendirilmiştir. Normal kültür koşulları altında akım sitometri aracılığıyla immünofenotipik analizi ve farklılaştırma testleri yapılan umbilikal kord (UK) ve adipoz doku (AD) kaynaklı MKH'lerden koşullu besiyeri elde edilmiştir. Elde edilen koşullu besiyerleri Taramalı Elektron Mikroskop (SEM) ile görüntülenmiştir. Umbilikal kord ve adipoz doku kaynaklı MKH 'lerden elde edilen koşullu besiyerleri, osteoartritik kondrosit (OA) hücreler üzerine uygulanıp 24 saat, 48 saat ve 7 gün sonrasında hücre proliferasyonu, canlılık, Glikozaminoglikan (GAG) ve immünofloresan boyama deneyleri ile değerlendirilmiştir. İstatiksel analizler GraphPad Prism 8.0.2 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of umbilical cord and adipose tissue-derived mesenchymal stem cell (MSC) secretome on cartilage repair and regeneration on chondrocytes (ready commercial cell line) obtained from patients with osteoarthritis. The changes in viability, immunogenic surface markers and glycosaminoglycan levels on osteoarthritic chondrocytes of the applied secretomes were evaluated. Conditional medium was obtained from mesenchymal stem cells from umbilical cord and adipose tissue, whose immunophenotypic analysis and differentiation tests were performed by flow cytometry under normal culture conditions. The obtained conditioned media were visualized by Scanning Electron Microscope (SEM). Conditional media obtained from umbilical cord and adipose tissue-derived MSCs are applied on osteoarthritic chondrocyte (OA) cells for their proliferation after 24 hours, 48 hours and 7 days with MTT assay, with relevant kits Viability, Glycosaminoglycan (GAG) and immunofluorescence staining experiments. evaluated.