Translüsent monolitik zirkonya kron restorasyonlarında, ısısal ve mekanik yaşlandırmanın kırılma direncine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of thermal and mechanical aging on fracture strength of translucent monolithic zirconia crown restorations
  1. Tez No: 790858
  2. Yazar: ELİF DEMİRALP ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dental restorasyonlar ağız içinde görülen çiğneme ve yutkunma esnasında aralıklı olarak ısısal değişimlere ve oklüzal kuvvetlere maruz kalmaktadırlar. Bu amaçla tez çalışmasında 4 farklı içeriğe sahip yeni geliştirilen yüksek translüsent monolitik zirkonya materyali Nacera Pearl Multi Shade (NMS), Katana STML (KST), Katana UTML (KUT), Nacera Pearl Q3 Multi Shade (NCQ) ve 1 adet lityum disilikat IPS e.max CAD materyali kullanılarak ısısal ve mekanik yaşlandırma işleminin kırılma direncine etkisinin incelenmiştir. Bu amaçla tüm materyallerden 20 adet olmak üzere mandibular 1. molar monolitik kron restorasyonları üretilmiş, yapay dişlere adeziv olarak simante edilmiştir. Tüm mandibular 1. molar monolitik kron restorasyonları ısısal ve mekanik yaşlandırmanın kırılma direncine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla 2 gruba ayrıldı. İlk gruba (n=50) ısısal ve mekanik yaşlandırma işlemi uygulanmadı, diğer gruba (n=50) ısısal ve mekanik yaşlandırma işlemi uygulandı. Tüm materyaller, Universal test cihazında kırılana kadar yüklenip, kırılma değerleri saptanarak Weibull dağılımına bağlı güvenilirlik analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Dental restorations are exposed to intermittent thermal changes and occlusal forces during chewing and swallowing in the mouth. For this purpose, in the thesis study, the newly developed highly translucent monolithic zirconia material Nacera Pearl Multi Shade (NMS), Katana STML (KST), Katana UTML (KUT), Nacera Pearl Q3 Multi Shade (NCQ) with 4 different contents and 1 lithium disilicate IPS e.max CAD material have been used. The effect of thermal and mechanical aging on fracture strength was investigated. With this design, 20 mandibular first molar monolithic crown restorations were produced from all materials and adhesively cemented to artificial teeth. All mandibular first molar monolithic crown restorations were divided into 2 groups to evaluate the effect of thermal and mechanical aging on fracture strength. Thermal and mechanical aging was not applied to the first group (n=50), while thermal and mechanical aging was applied to the other group (n=50). Reliability analysis based on Weibull distribution was performed by loading all the materials until they fractured in the Universal testing device and determining the fracture strength values.