Periodontal olarak sağlıklı, gingivitis ve periodontitisli hastalarda kan, tükürük, dişeti oluğu sıvısında asprosin düzeyinin incelenmesi
Investigation of asprocin levels in blood, saliva, gingival crevice fluid in periodontally healthy patients with gingivitis and peri̇odontitis
  1. Tez No: 790860
  2. Yazar: SEDAT TUTUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULSAMET TANIK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Yakın zamanda keşfedilen asprosin hormonu, birçok sistemik durumla ilişkili olduğu tespit edilmesine rağmen periodontal hastalıklarla ilişkisi araştırılmamıştır. Bu nedenle, çalışmamızda periodontal hastalığı olan bireylerde serum, tükürük ve diş eti oluğu sıvısında asprosin seviyelerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Adıyaman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Kliniğine başvuran hastalardan sistemik hastalığı olmayan periodontal olarak sağlıklı, gingivitisli ve periodontitisli olan 75 (36'sı kadın ve 39'u erkek) birey çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan gönüllülerden klinik periodontal ölçümleri kaydedildi ve her gönüllüden serum, tükürük ve diş eti oluğu sıvısı alındı. Örneklerin asprosin ve TNF-α seviyeri ELİSA yöntemiyle analiz edildi. İstatiksel değerlendirmede parametrik ve non-parametrik testler kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 27,89 ± 5,28'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: Although the recently discovered 'aspirocin' hormone has been detected in relation to many systemic conditions, its relationship with periodontal organs has not been investigated. Therefore, in our study, it was aimed to evaluate the evaluation of aspirin in serum, ring and gingival groove fluid in people with periodontal disease. Material And Method: Among the patients who applied to Adıyaman University Faculty of Dentistry Periodontology Clinic, 75 (36 female and 39 male) periodontally healthy individuals with gingivitis and periodontitis without systemic disease were included in the study. Clinical periodontal measurements were recorded from the volunteers participating in the study, and serum, saliva and gingival groove fluid were obtained from each volunteer. Aspirocin and TNF-α levels of the samples were analyzed by ELISA method. Parametric and non-parametric tests were used for statistical evaluation. Results: The mean age of the participants in the study was 27.89 ± 5.28.