Romatoid artrit ve spondiloartrit hastalarında inflamasyonun kardiyak etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac effects of inflammation in patients with rheumatoid arthritis and spondyloarthritis
- Tez No: 790871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATALAY DOĞRU, DOÇ. DR. MUSTAFA KARABACAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Romatoid artrit (RA) ve Ankilozan Spondilit (AS) kronik inflamasyon ile giden, toplumda sık görülen hastalıklardır. Her iki grup hastalıkta eklem tutulumunun yanında ekstraartiküler etkilenme de görülebilmektedir. Bunlardan önemli bir tanesi de kardiyak etkilenmedir. Miyokard performans indeksi (MPİ), İzovolümetrik gevşeme zaman (IVGZ) ve İzovolümetrik kasılma zamanı (IVKZ) toplamının Ejeksiyon zamanı (EZ)‟ na bölünmesi ile elde edilen ve Doppler ekokardiyografi ile kolaylıkla ölçülebilen bir parametredir. Kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada amacımız RA ve AS hastalarında aktif inflamasyon dönemindeki kardiyak etkilenmeyi ve tedavi sonrasında inflamasyonun baskılanması ile kardiyak etkilenmede ki değişimin ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi ve tedavi öncesi ile karşılaştırılmasıdır. Bu çalışma Ocak 2022-Kasım 2022 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim dalı Romatoloji Bilim Dalında yapılmıştır. Romatoloji Polikliniğine başvuran 2010 ACR/EULAR sınıflandırma kriterlerine göre RA tanısı almış ve ASAS sınıflandırma kriterlerine göre AS ile takipli biyolojik tedavi başlanan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmamız kardiyak açıdan risk faktörü olmayan 30 RA ve 31 AS hastası alınarak yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların başvuru esnasında sosyodemografik özellikleri, eşlik eden hastalıkları, laboratuvar parametreleri, nabız dakika sayısı, sistolik ve diyastolik kan basınçları kaydedilmiştir. Hastaların tedavileri başlanmadan önce hastalık aktivitesini değerlendirilmesi amacıyla RA‟ lı hastalar için DAS-28 skoru, AS‟ li hastalar için BASDAI ve ASDAS değerleri hesaplanarak kaydedilmiştir. Hastalar eş zamanlı olarak ekokardiyografi ile değerlendirilmiş olup kaydedilen parametreler ile MPİ hesaplanmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastalar tedavinin 3.ayında remisyon veya düşük hastalık aktivitesi saptandığında kardiyak açıdan tekrar değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan hastalarda tedavi öncesi dönemde MPİ her iki grupta normal değer aralığına göre yüksek saptanmıştır. RA hastaların için MPİ 0,5±0,07 olarak saptanmış iken AS hastalarında ise 0,51±0,1 olarak saptanmıştır. İki grup arasında tedavi öncesi karşılaştırma yapıldığında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p=0,697). Tedavi sonrası değerlendirilmede ise RA ve AS hastalarında tedavi öncesine göre anlamlı farklılık saptamamıştır. Seropozitif RA hastaları ile seronegatif RA tanılı hastalar karşılaştırıldığında ise Seropozitif RA hastalarında tedavi sonrası MPİ değerleri anlamlı düzeyde daha yüksek saptanmıştır (p=0,043). Sonuç olarak çalışmamızda patofizyolojik yolağı farklı iki hastalıkta MPİ yüksekliğinin saptanmış olması inflamasyona bağlı kardiyak etkilenmenin hastaların tanısı farklı olsa dahi geliştiğini düşündürmektedir. Hem MPİ yüksekliğinin hem diyastolik disfonksiyon bulgularının yapılan ilk ekokardiyografilerde mevcut olması her iki grupta da hastaların şiddetli inflamasyon dönemlerinde olması ile ilişkili olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) and Ankylosing Spondylitis (AS) are common diseases in the community with chronic inflammation. In addition to joint involvement, extra-articular involvement can also be seen in both groups of diseases. One of the most important of these is cardiac involvement. Myocardial performance index (MPI) is a parameter that can be easily measured by Doppler echocardiography, obtained by dividing the sum of isovolumetric relaxation time (IVRT) and isovolumetric contraction time (IVHR) by ejection time (EZ). It is important for the evaluation of cardiac functions. In this study, our aim is evaluate the cardiac involvement in the active inflammation period in patients with RA and AS, and evaluate the change in cardiac involvement with the suppression of inflammation after the treatment echocardiographically and compare it with the pre-treatment. This study was carried out between January 2022 and November 2022 at Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Hospital, Department of Internal Medicine, Department of Rheumatology. Patients who applied to the Rheumatology Outpatient Clinic and were diagnosed with RA according to the 2010 ACR/EULAR classification criteria and patients were included who diagnosed AS according to the ASAS classification criteria and started on biological therapy. Our study was conducted by enrolling 30 RA and 31 AS patients without cardiac risk factors. Sociodemographic characteristics, comorbidities, laboratory parameters, heart rate, systolic and diastolic blood pressures of the participants included in the study were recorded at the time of admission. DAS-28 score for patients with RA, BASDAI and ASDAS values for patients with AS were calculated and recorded in order to evaluate the disease activity before the treatment. The patients were evaluated simultaneously with echocardiography and MPI was calculated with the recorded parameters. Cardiac imaging was re-evaluated when the patients included in the study showed signs of remission or low disease at the 3rd month. In the patients who participated in the study, MPI was found to be higher than the normal range in both groups in the pre-treatment period. While the MPI was found to be 0.5±0.07 for RA patients, it was 0.51±0.1 for AS patients. No statistically significant difference was found between the two groups when compared before treatment (p=0,697). In the post-treatment evaluation, there was no significant difference in RA and AS patients compared to pre-treatment. When seropositive RA patients and seronegative RA patients were compared, MPI values were found to be significantly higher after treatment in seropositive RA patients (p=0,043). In conclusion, the fact that MPI was found to be elevated in two diseases with different pathophysiological pathways in our study suggests that cardiac involvement due to inflammation develops even if the diagnosis of the patients is different. The presence of both high MPI and diastolic dysfunction findings in the first echocardiograms was thought to be related to the fact that the patients in both groups were in periods of severe inflammation.