Mortalite açısından orta-yüksek riskli pulmoner tromboemboli tanılı hastalarda ege pulmoner emboli takımı sonrası tedavi yaklaşımı
Treatment approach after ege pulmonary embolism team in patients diagnosed with intermediate/High pulmonary embolism for mortality
- Tez No: 790870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Akut pulmoner tromboemboli (PTE) yüksek mortaliteye sahip ve hızlı müdahale gerektiren bir hastalıktır. Son yıllarda PTE'de hızlı tanı ve tedavi yaklaşımını sağlayabilmek amacıyla multidisipliner“Pulmoner Emboli Yanıt Takımları”kurulmuştur. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde bu amaçla 2.10.2018 tarihinde Ege Pulmoner Emboli Takımı (EGEPET) kurulmuştur. Avrupa Kardiyoloji Derneği/Avrupa Solunum Derneği (ESC/ERS) tarafından hazırlanan PTE kılavuzuna göre, hemodinamik olarak stabil, ancak sağ kalp yetmezliği bulguları olan ve kardiyak biyobelirteçleri yüksek hastalar“orta-yüksek riskli”PTE olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalarda tedavide azaltılmış doz trombolitik verilip verilmeyeceği tartışma konusudur. Pulmoner tromboemboli rehberlerinde, orta-yüksek riskli PTE hastalarında trombolitikle reperfüzyon tedavisi hakkında yeterli veri olmadığından, antikoagülan tedavi ve yakın izlem önerilmektedir. EGEPET kurulduktan sonra, pratikte bu risk grubundaki olgulara yarı doz trombolitik önerildiği örülmüştür. EGEPET öncesi dönemdeyse mortalite açısından yüksek riskli olmayan olgulara antikoagülan tedavi uygulanmaktaydı. Çalışmamızda orta-yüksek riskli PTE tanılı olgularda, yarı doz trombolitik uygulamasının etkinliğini ve komplikasyonlarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız gözlemsel, tek merkezli, prospektif ve retrospektif kısımları olacak şekilde tasarlanmıştır. EGEPET kurulduktan sonraki dönem prospektif iken, EGEPET öncesi olgular retrospektif kısmı oluşturmuştur. 01.1.2016 – 13.02.2023 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ESC/ERS PTE rehberine göre orta-yüksek riskli PTE tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Trombolitik kontrendikasyonu olan, yüksek kanama riski nedeniyle trombolitik verilmeyen ya da terminal dönem malignite, ileri demans gibi mortaliteyi etkileyebilecek medikal durumu olan hastalar dışlanmıştır. Trombolitik tedavi olarak yarı doz (50 mg) alteplaz, antikoagülan tedavi olarak ise düşük molekül ağırlıklı heparin (DMAH) uygulanmıştır. İki tedavi grubu birincil sonlanım noktası olarak belirlenen bir aylık ve bir yıllık mortalite açısından karşılaştırılmıştır. İkincil sonlanım noktaları ise tedaviye bağlı komplikasyon, kronik pulmoner tromboemboli (KPTE), kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon (KTEPH) ve rekürren PTE gelişmesi olarak belirlenmiştir. Bulgular: EGEPET sonrası trombolitik tedavi grubu (n=59, ortanca yaş 66 yıl) ile EGEPET öncesi değerlendirilen antikoagülasyon tedavi grubu (n=38, ortanca yaş 68 yıl) arasında yaş ve ek hastalıklar açısından herhangi bir fark saptanmamıştır. İki grubun sPESI ortanca değerlerinin 2,0 (1,0-2,0) olduğu görülmüştür (p=0,95).
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Acute Pulmonary Embolism is a highly mortal disease thar require rapid intervention. Pulmonary Embolism Response Teams has established to ensure rapid diagnostic and therapeutic approach in recent years. For this purpose, the Ege Pulmonary Embolism Team (EGEPET) was established on 2.10.2018 within the Ege University Faculty of Medicine. Intermediate-High risk Pulmonary Embolism is defined as patients who are hemodynamically stable but presence of signs of right heart failure and elevated cardiac biomarkers according to the Pulmonary Thromboembolism guideline prepared by the European Society of Cardiology/European Respiratory Society (ESC/ERS). It has been debating that whether giving reduced dose thrombolysis these patients. Anticoagulant therapy and close monitoring are recommended in pulmonary thromboembolism guidelines, since there is insufficient data on reperfusion therapy with thrombolytics in patients with intermediate-high risk PTE. After the establishment of EGYPT in real life it has been seen that half dose thrombolysis given these patients. Before EGEPET, non-high risk patients were treated with anticoagulation. We aimed to evaluate efficacy and complications of half dose thrombolysis in the intermediate-high risk pulmonary embolism patients. Material and Methods: Our study is observational, single center study which has prospective and retrospective parts. While prospective part is comprised after establishment of EGEPET, retrospective part contains cases before EGEPET. Between 01.01.2016 – 13.02.2023, patients diagnosed with medium-high risk PTE according to the ESC/ERS PTE guideline at Ege University Medical Faculty Hospital were included in the study. Patients have contraindication to thrombolysis and patients who are not given thrombolytics due to high bleeding risk, or patients who have medical conditions that may affect mortality such as terminal malignancies, advanced dementia have been excluded. Half dose (50 mg) alteplase has given as thrombolysis and low molecular weight heparin has given as anticoagulation treatment. Two treatment groups compared in terms of the one-month mortality and the one-year mortality which identified as primary outcomes. Secondary endpoints were treatment-related complications, chronic pulmonary thromboembolism, chronic thromboembolic pulmonary hypertension, and recurrent PTE. Results: There was no difference in age and comorbidities between post-EGEPET thrombolysis group (n=59, median age 66 years) and pre-EGEPET anticoagulation group (n=38, median age 68 years). Median values of sPESI were 2,0 (1,0-2,0) in both treatment groups.