Achillea biebersteinii afan.'nın ependimal tümör kültür hücrelerinde antikanser etkisinin araştırılması
Investigation of the anticancer effect of achillea biebersteinii afan in ependymal tumor culture cells
  1. Tez No: 790874
  2. Yazar: ERKAN ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ÇÖMELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kanser tedavisinde umut vadeden gelişmeler olsa da beyin kanserlerinden gliomaların oldukça kötü prognozlu bir türü olan ependimomaların tedavisi konusunda bilinenler sınırlıdır. Bu çalışmada Achillea biebersteinii su ekstresinin ependimomaların alt formu olan DKFZ-EPN1 hücre hattı üzerine anti-kanser etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Achillea biebersteinii'nin ultrasonik yöntemlerle su ekstresi elde edilmiş, 3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difenil-2H-tetrazolyum bromür (MTT) analiziyle sitotoksik etkileri saptanmış ve kontrol (ekstre eklenmeyen), düşük (0,115 mg/mL), orta (IC50=0,241 mg/mL) ve yüksek doz (0,482 mg/mL) olmak üzere gruplar oluşturulmuştur. Tüm gruplarda, akım sitometri yöntemiyle apoptotik aktivite ve hücre döngüsü analizleri yapılmıştır. Ekstrenin Nükleer Faktör Kappa B (NF-κB) ve Geçici Reseptör Potansiyel Katyon (TRPC)6 kanalları gen ekspresyona etkisi gerçek zamanlı PCR analiziyle belirlenmiştir. Geçici Reseptör Potansiyel (TRP) kanal akımları üzerine etkisi yama kenetleme yöntemiyle analiz edilmiş, alınan kayıtlarda maksimum akım ve iletkenlik değerleri ölçülerek değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca malondialdehit (MDA) seviyeleri ile oksidatif stres belirteci olan katalaz (CAT), süperoksitdismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GPx) aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although there are promising developments in cancer treatment, the treatment of ependymomas, a type of glioma with a very poor prognosis among brain cancers, is limited in terms of what is known. In this study, the anti-cancer effects of Achillea biebersteinii aqueous extract on the DKFZ-EPN1 cell line, which is a subtype of ependymomas, have been investigated. For this purpose, aqueous extract of Achillea biebersteinii was obtained by ultrasonic methods, the cytotoxic effects were determined by 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyl-2H-tetrazolium bromide (MTT) analysis, and groups were formed including control (no extract added), low (0,115 mg/mL), medium (IC50=0,241 mg/mL) and high (0,482 mg/mL). Apoptotic activity and cell cycle analyses were performed by flow cytometry method in all groups. The effect of the extract on Nuclear Factor Kappa B (NF-κB) and Transient Receptor Potential Canonical (TRPC)6 channel gene expression was determined by real-time PCR analysis. The effect of the extract on Transient Receptor Potential (TRP) channel currents was analyzed by patch clamp method, and the evaluation was made by measuring the maximum current value in the recordings. In addition, malondialdehyde levels and oxidative stress markers such as catalase, superoxide dismutase and glutathione peroxidase activities were analyzed.