Prostat adenokarsinomu, yüksek dereceli prostatik intraepitelyal neoplazi ve benign prostat hiperplazisi olgularında siklin d1 ve ki-67 ekspresyonlarının immunhistokimyasal yöntem ile araştırılması
Investigation of cyclin d1 and ki-67 expressions in prostate adenocarcinoma, high grade prostatic intraepithelial neoplasia and benign prostatic hyperplasia cases by immunhistochemical method
- Tez No: 790875
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN BAŞPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Prostat Adenokarsinomu olgularında immünhistokimyasal yöntemle Siklin D1 ve Ki-67 ekspresyonlarını değerlendirmek ve elde edilen immünhistokimya verileri ile klinikopatolojik parametreleri karşılaştırarak bu belirteçlerin prostat kanseri diferansiyasyonu ve agresifliği üzerine etkilerini belirlemek amaçlanmaktadır. Ayrıca bu belirteçlerin ekspresyon özellikleri prostat adenokarsinomu (PA) ile benign prostat hiperplazisi (BPH) ve yüksek dereceli prostatik intraepitelyal neoplazi (YDPİN) olguları arasında karşılaştırılarak Siklin D1 ve Ki-67'nin prostat dokusunda maligniteye progresyon sürecinde ve karsinogenezde rollerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Siklin D1 ve Ki-67 immünohistokimyasal boyaması yapılan 70 PA, 25 YDPİN, 20 BPH olgularında, Siklin D1 ve Ki-67 ekspresyon skorları ve klinikopatolojik parametreler arasındaki ilişkiler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
It is aimed to evaluate Cyclin D1 and Ki-67 expressions by immunohistochemical method in prostate adenocarcinoma cases and to determine the effects of these markers on prostate cancer differentiation and aggressiveness by comparing the obtained immunohistochemistry data with clinicopathological parameters. In addition, it is aimed to investigate the roles of Cyclin D1 and Ki-67 in the progression to malignancy and carcinogenesis in prostate tissue by comparing the expression characteristics of these markers between prostate adenocarcinoma (PA), benign prostatic hyperplasia (BPH) and high-grade prostatic ıntraepithelial neoplasia (HGPIN) cases. Relationships between Cyclin D1 and Ki-67 expression scores and clinicopathological parameters were evaluated in 70 PA, 25 HGPIN, 20 BPH cases that underwent Cyclin D1 and Ki-67 immunohistochemical staining.