Floating solar photovoltaic (PV) in Turkey
- Tez No: 790892
- Danışmanlar: prof. Dr. ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son zamanlarda dünyada daha temiz, daha ucuz ve sürdürülebilir olan yüzer güneş PV sistemi adı verilen yeni bir trend ortaya çıktı. Yüzer güneş PV, göller, barajlar, arıtma suyu tesisleri gibi su yüzeylerinde ve özellikle hibrit güç sistemi adı verilen yeni bir sistemin ortaya çıkabileceği hidroelektrik santrallerin yakınında uygulanmaya uygundur. Türkiye'de 635 civarında baraj ve 50'den fazla göl var ve bunlardan faydalanıp bu sistemi uygulayabiliriz. Bu yeni teknoloji ana konsepti, su yüzeyini PV paneller için pasif bir soğutma olarak kullanmak ve burada verimini arttırmak ve panel sıcaklığını düşürmektir. Bu tez, bu teknolojinin Mersin ilinde ve tam olarak Berdan Baraj Gölü yakınlarındaki bir Akçakocalı köyünde küçük ölçekte kullanımının uygulanabilirliğini, tam gün elektrik ihtiyacını karşılamak için 86.4 kW kapasiteli bir sistem uygulayarak ve ne olacağını inceleyecektir. Böyle bir projenin geri ödemesi.
Özet (Çeviri)
New trend has been emerged in the world lately which is also cleaner, cheaper, and sustainable called floating solar PV system. Floating solar PV is suitable to be implemented on water surfaces such as lakes, dams, treatment water plants and especially near hydroelectric power plants where a new system can emerge called hybrid power system. In Turkey has around 635 dams and more than 50 lakes where we can take advantage of it and implement this system. This new technology main concept is to use water surface as a passive cooling for PV panels where it increases its efficiency and lowering the panels temperature. This thesis will study the applicability of using this technology on small scale in Mersin providence and exactly in an Akçakocalı village near Berdan Dam Reservoir by implementing a capacity of 86.4 kW system to give a need of full-day use of electricity, and what will be the payback of such project.