Sentetik silisyum dioksit üretim prosesindeki sülfatlı atık suyun tekrar geri kullanılabilirliğinin incelenmesi
- Tez No: 79091
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada kauçuk sanayinde en önemli dolgu malzemesi haline gelmiş olan sentetik silisyum dioksit üretimi sırasında büyük miktarlarda açığa çıkan sodyum sülfatlı atık suyun proseste nasıl geri kazanılabileceği araştırılmıştır. Sentetik silisyum dioksit kauçuk endüstrisinin yanında gıda, ilaç, boya, kağıt endüstrilerinde ve tarım ilaçları ile gübrelerinde kullanılmıştır. Bu alanlardaki kullanımın yaygınlaşmasındaki fiziksel özellikleri ise çok ince tanecik boyutu ve gözenekli yapısıdır. Silisyum dioksitlerin bir diğer avantajı bu özelliklerinin üretim yöntemiyle (çöktürme prosesi) kontrol edilebilmesidir. Çöktürme prosesinde sodyum silikat çözeltisi sülfırik asitle çöktürmeye tabi tutulur. Silisyum dioksitin fiziksel özellikleri karıştırma şiddeti, besleme debileri oranı, sıcaklık gibi proses değişkenleri ile kontrol edilir. Bu üretim işlemi sırasında fıltrasyon aşamasında çok miktarda sodyum sülfatlı su açığa çıkar. Bir ton ürün için açığa çıkan atık su miktarı yaklaşık 30 ton civarındadır. Bu suyun sodyum sülfat içeriği %2.34'tür. Atık suların içerdiği sodyum sülfatın normal giderme yöntemleriyle uzaklaştırması su kazanımı açısından ekonomik değildir. Bu yüzden bu suyun proseste tekrar kullanılması düşünülmüştür ve ürünün fiziksel özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla fıltrasyondan elde edilen yıkama ve fıltrat suları ile bir dizi reaksiyon gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ürünlerin kauçuktaki performansı test edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda yüzey alanlarının pek etkilenmediği görülmüş ancak sertlik sonuçlarının otomotiv lastik sektörü için düşük olduğu görülmüştür. Buna rağmen yüksek sertlik istemeyen ayakkabı tabanları, contalar, makine elemanları gibi diğer kauçuk ürünlerinde rahatlıkla kullanılabileceği anlaşılmaktadır. Aynı zamanda sertlik faktörünün önemli olmadığı, gıda, ilaç ve tarım endüstrilerinde de kullanılabilir. İİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to analyse how the wasted water including sodium sulphate, which reveals to a wide extent during the production of synthetic silicon dioxide which is today the most significant filling material in rubber industry can be regained during the process. Synthetic silicon dioxide which appears as the most significiant element in rubber industry is also used in the industries of food, medicine, paint and paper and also in the production of agricultural medicines and drug. The physical characteristics of this material, namely its form consisting of very fine particles in fluffy form and its porous structure, its widespread usage in the mentioned industries. In the precipitation process, sodium silicate and sulphuric acid is fed into a tanc reactor with stirrer at constant flow rates. The process parameters such as temperature, flow ratio of reactants, stirrer speed etc. affects the physical characteristics of the silicon dioxide so that surface area and particle size of the product can be controlled by these parameters. The pracipitated silica, is filtered and washed in filter-presses so that the sodium sulphate is removed from the product. Large amount of waste water containing sodium sulphate is came out at the filtration and washing stages. Waste waters contain 2,34 percent sodium sulphate. The removal of sodium sulphate included by this waste water by the means of normal removing is not economical with regard to the gain of water. Hence, the usage of this water for the second time in the process is planned and the impact of this usage upon the physical characteristics of the product is analyzed. Following this aim, a series of reaction with the water used in washing and filtering and obtained from the filtering process is carried out. The performance of the obtained products in the rubber industry is tested. In the light of these findings it is observed that the surface space is not affected but the results of the hardness appears to be low for the usage of this wasted water in the sector of car tire. However, it can be used in other rubber products which do not require high hardness such as the soles of shoes, seal and the constituents of machines. It can be used in the industries of food, medicine and agriculture which are not based on the factor of hardness. IV