Kutu meyva suyu analizleri
Analysis of packaged fruit juice
- Tez No: 79092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KOZCAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de çeşitli firmaların ürettiği ve piyasada satılan 42 adet değişik kutu meyve suyu (8 adet kayısı, 8 adet portakal, 8 adet şeftali, 8 adet vişne, 7 adet elma, 3 adet böğürtlen) örneklerinin pH, asidite, kırılma indeksi, indirgen şeker, sakkaroz, formol indeksi, askorbik asid miktarları, sodyum, potasyum, kalsiyum miktarları, HMF (hidroksimetilfurfurol) ve toplam karotenoidleri İncelenmiştir. Analizlerde Uluslararası Meyve Suyu Birliği (IFU) nin önerdiği yöntemler ve AO AC yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonunda meyve suyu örneklerinde pH=2.61-4.10, nD=1.3445- 1.3540, Briks değerleri 7.8-13.9, indirgen şeker 1.4-9.8 (g/100 mL), sakkaroz 1.2- 12.7 (g/100 mL), formol sayısı 1,2-15.6, askorbik asid 0.0-29 mg/100 mL, asidite (pH=7.0 için) 25.2-124.0 mL (0.1 N NaOH) arasında değiştiği görüldü. Yirmiiki örnek üzerinde yapılan analizlerde bulunan değerlerin sodyum için 4-164 mg/L, potasyum için 172-1887 mg/L, kalsiyum için 0-49 mg/L, HMF için 0-140 mg/L arasında değiştiği görüldü. Altı örnekte (2 şeftali, 2 portakal, 2 kayısı) toplam karotenoidlerin miktarının 448- 1760 jog/L arasında olduğu bulundu. Bunların A1203 kolonda fraksiyonlarına ayrıldıktan sonra saptanan karoten hidrokarbonlarının miktarının P-karoten cinsinden 120-1120 ıxg/L, kriptoksantin esterlerinin 120-384 ıxg/L, ksantofıl esterlerinin 34-168 p-g/L, diğer karotenoidler ise 44-850 Lxg/L olarak belirlendi. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT pH, acidity, refractive index, formol index the quantities of sucrose, ascorbic acid, sodium, potassium, calcium, HMF (hydroxymethylfurfurol) and total carotenoids of forty two different canned fruit juice which are produced and sold by several firms in Turkey have been investigated. Eight of analysed fruit juices were apricot juice, eight of them were orange juice, eight of them were peach juice, eight of them were sour cherry juice, seven of them were apple juice and three of them were blackberry juice. In the most of the analysis, AOAC's methods and the methods offered by the International Fruit Juice Union (IFU) were used. At the end of these analysis of the samples of these fruit juice, it has been found that pH values were 2.61-4.10, rafractive indexes were 1.3445-1.3540, Brix values were 7.8-13.9, reducing sugar quantities were 1.4-9.8 g/100 mL, sucrose quantitities were 1.2-12.7 g/100 mL, formol indexes were 1.2-15.6, ascorbic acid levels were 0.0- 29.0 mg/100 mL, acidty values were 25.2-124.0 for pH-7.0. In the analysis performed on twenty two samples, it has been found that the quantities were changed between 4 and 164 mg/L for sodium, 172 and 1887 mg/L for potassium, 0 and 49 mg/L for calcium, 0 and 140 mg/L for HMF. Total carotenoid levels in six samples (two of them peaches, two of them oranges and two of them apricots) have been found between 448 and 1760 jig/L. After fractionation of carotenoids on A1203 column, it has been determined that the quantities of P-caroten, cryptoxanthine esters, xanthophyll esters and other carotenoids were 120-1120, 120-384, 34-168 and 44-850 ug/L, respectively.