Combinational therapy of photobiomodulation and chemotherapy drug (gemcitabine) on colorectal and lung cancer cell lines
- Tez No: 790920
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kanser, dünya çapında en çok ölüme neden olan hastalıklardan biridir. Bilim insanları uzun zamandır uzun vadeli teşhis ve tedavi edici çözümler arıyorlar. Bununla birlikte, hücrelerin kontrolsüz bölünmesi ve komşu sağlıklı dokulara yayılma eğilimi gibi kanserin çeşitli özelliklerinden dolayı henüz optimal bir teşhis bulunamamıştır. Akciğer kanseri ve kolorektal kanserin en yüksek ölüm oranlarına sahip olduğu bilinmektedir. Son yıllarda lncRNA'ların gen rolü, biyolojik süreçlerdeki (farklılaşma, gelişme, nükleer yapısal bütünlük ve epigenetik ve hücre fonksiyon düzenlemesi için kromatin yapısının ve gen ekspresyonunun kontrol edilmesi dahil) spesifik rolü ile ilgili olarak önemli hale geldi. DNA, protein ve RNA, lncRNA'lar bir dizi kritik kanser özelliğini kontrol eder. bu uzun kodlamayan RNA'lar arasında HOTAIR, kanser tedavisi için potansiyel moleküler hedefler olarak kabul edilir. Fotobiyomodülasyon (PBM), diğer adı ile kırmızı ve yakın kızılötesi kırmızı ışığın tedavi amaçlı biyolojik süreçler üzerinde farklı etkiler yapmak için kullanılması olarak tanımlanan düşük seviyeli lazer tedavisi (LLLT), dalga boyu ve güç yoğunluğuna bağlı olarak PBM olabilir. Biyolojik süreçleri lazer ışımasını uyarır veya engeller. Bu çalışmada, 660nm görünür kırmızı ışınlama ve 785nm yakın çıkarımsal lazer ışığının gemsitabin ilacıyla birleştirilmesinin iki ayrı kanser hücre dizisi A549 akciğer kanseri ve HCT116 kolorektal kanser üzerindeki kombinasyon tedavisi etkisi test edildi. HOTAIR geninin ekspresyon seviyeleri qRT-PCR testleri kullanılarak belirlenirken, hücre canlılığı ve hücre proliferasyonu sırasıyla MTT testi ve scrap assay testleri ile incelenmiştir. Bu çalışmanın bulguları, kanser tedavisi için lazer ışınlamasının gemsitabin ile PBM etkilerinin kombinasyonunu araştırmak için daha ileri araştırmalar için bir ön arka plan olarak kullanılabilir. Kanser, dünya çapında en çok ölüme neden olan hastalıklardan biridir. Bilim insanları uzun zamandır uzun vadeli teşhis ve tedavi edici çözümler arıyorlar. Bununla birlikte, hücrelerin kontrolsüz bölünmesi ve komşu sağlıklı dokulara yayılma eğilimi gibi kanserin çeşitli özelliklerinden dolayı henüz optimal bir teşhis bulunamamıştır. Akciğer kanseri ve kolorektal kanserin en yüksek ölüm oranlarına sahip olduğu bilinmektedir. Son yıllarda lncRNA'ların gen rolü, biyolojik süreçlerdeki (farklılaşma, gelişme, nükleer yapısal bütünlük ve epigenetik ve hücre fonksiyon düzenlemesi için kromatin yapısının ve gen ekspresyonunun kontrol edilmesi dahil) spesifik rolü ile ilgili olarak önemli hale geldi. DNA, protein ve RNA, lncRNA'lar bir dizi kritik kanser özelliğini kontrol eder. bu uzun kodlamayan RNA'lar arasında HOTAIR, kanser tedavisi için potansiyel moleküler hedefler olarak kabul edilir. Fotobiyomodülasyon (PBM), diğer adı ile kırmızı ve yakın kızılötesi kırmızı ışığın tedavi amaçlı biyolojik süreçler üzerinde farklı etkiler yapmak için kullanılması olarak tanımlanan düşük seviyeli lazer tedavisi (LLLT), dalga boyu ve güç yoğunluğuna bağlı olarak PBM olabilir. Biyolojik süreçleri lazer ışımasını uyarır veya engeller. Bu çalışmada, 660nm görünür kırmızı ışınlama ve 785nm yakın çıkarımsal lazer ışığının gemsitabin ilacıyla birleştirilmesinin iki ayrı kanser hücre dizisi A549 akciğer kanseri ve HCT116 kolorektal kanser üzerindeki kombinasyon tedavisi etkisi test edildi. HOTAIR geninin ekspresyon seviyeleri qRT-PCR testleri kullanılarak belirlenirken, hücre canlılığı ve hücre proliferasyonu sırasıyla MTT testi ve scrap assay testleri ile incelenmiştir. Bu çalışmanın bulguları, kanser tedavisi için lazer ışınlamasının gemsitabin ile PBM etkilerinin kombinasyonunu araştırmak için daha ileri araştırmalar için bir ön arka plan olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most death-causing diseases worldwide. Scientists have been searching for long-term diagnostic and therapeutic solutions for a long time. However, due to the diverse characteristics of cancer, such as the uncontrolled division of cells and the tendency to spread over neighboring healthy tissues. Yet, there is no optimal therapeutic for cancer, among cancer types lung cancer and colorectal cancer are known to have the highest mortality rates. Long-noncoding RNA (lncRNA) genes have gained importance in recent years due to their significant effect on biological processes (such as differentiation, development, nuclear structural integrity, and controlling chromatin structure and gene expression for epigenetic and cell function regulation) due to their associations with other cellular macromolecules such as DNA, protein, and RNA. Long noncoding RNAs are controlled on a range of critical cancer features. Among these lncRNAs, HOTAIR is regarded as a potential molecular target for therapeutic strategies for cancer. Photobiomodulation (PBM), also referred to as low-level laser treatment (LLLT), is the term for the therapeutic use of red and near-infrared light to affect various biological processes. Depending on the wavelength and power density, PBM has the ability to stimulate or inhibit biological processes. In this study, we detect the combinational therapy effect of 660nm visible red irradiation and 785nm near-inferred laser light combined with Gemcitabine drug on two different cancer cell lines lung cancer A459 and colorectal cancer HCT116. The expression level of the HOTAIR was determined using qRT-PCR tests while cell viability and cell proliferation were examined respectively, by MTT assay and scratch assay tests. The findings of this study might be used as a preliminary background for further research to investigate the combination of PBM laser irradiation with Gemcitabine for cancer therapy.