Enhancing photovoltaic performance of WO3-DOPEDİnZnO films by pld technique for perovskite solarcell
Perovskite güneş pili için pld tekniği ile WO3katkılı InZnO filmlerinin fotovoltaik performansınıgeliştirme
  1. Tez No: 790921
  2. Yazar: SABAH NOORI ABDULFATTAH AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHADDİN ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, darbeli lazer biriktirme tekniği ile ince bir film olarak hazırlanan ve tungsten oksit ile indiyum-çinko oksit IZO'nun birleştirilmesinin, biriktirilen IZO ince filmlerinin özelliklerine etkisi araştırılmıştır. X-ışını kırınımı (XRD), IZO'nun farklı WO3 oranlarıyla oluşturduğunu ve karışık ZnO ve WO3 fazlarının ortaya çıkmasına neden olduğunu göstermektedir. WO3 ile katkı, kafes sabitlerini, kristal boyutunu ve kafes gerilmesini oldukça etkiler. WO3'ün %15'e yükseltilmesiyle kristal boyutu azalırken, ZnO kafesi içine bazı W atomlarının dahil edilmesinden dolayı kafes gerilmesi ve kafes sabitlerinin dalgalanması için zıt davranış ortaya çıktı. Optik absorpsiyon biraz artar ve WO3 içeriği ile enerji bant aralığı azalır (2,8'dan 2,1 eV'a). Hall Etkisi ölçümü, tüm filmlerin n-tipi olduğunu, yük taşıyıcı hareketliliğinin azaldığını ve WO3 içeriği ile iletkenliğin arttığını göstermektedir. ZnO/p-Si, IZO/p-Si ve IZO: WO3/p-Si heteroekleminin farklı WO3 oranlarında katkıları ile I-V özellikleri fotovoltaik davranış göstermiştir. Burada %15 katkı ile verimi en yüksek olan (η=%5,60) numunedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of composing indium-zinc oxide IZO with tungsten oxide and prepared as a thin film by pulsed laser deposition technique on the characteristics of the deposited IZO thin films. The X-Ray Diffraction (XRD) shows to compose of the IZO with different ratios of WO3, causing the appearance of hybrid ZnO and WO3 phases. Doping with WO3 highly effect lattice constants, crystalline size, and lattice strain. The crystalline size reduced with increasing the WO3 to 15 %, while the opposite behavior appeared for the lattice strain and fluctuation of the lattice constants due to the incorporation of some of the W atoms within the ZnO lattice. The optical absorption is slightly increased, and the energy bandgap is reduced (from 2.8 to 2.1 eV) with the WO3 content. Hall Effect measurement shows that all films were n-type, charge carrier mobility decreased, while the mobility reduced, and the conductivity enhanced with WO3 content. The I-V characteristics of the ZnO/p-Si, IZO/p-Si and IZO: WO3/ p- Si heterojunction at different WO3 ratios show photovoltaic behavior. Here, with a 15% contribution, it is the sample with the highest efficiency (η=5.60%).