Noncontractual churn analysis for a private bank customers
Sözleşmesiz özel banka müşterilerine yönelik müşteri kaybı analizi
- Tez No: 790930
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışma faizsiz finans sektöründe faaliyet gösteren bir bankanın 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin verilerini içermektedir. Türkiye'de faaliyet gösteren bir özel katılım bankasının mobil bankacılık uygulaması üzerinden döviz ve kıymetli maden takası yapan 6.844 kurumsal segment müşterisi incelenmiştir. Müşteri kayıp analizi için öncelikle RFM modeli geliştirilmiş, ardından müşterilerin CLV değeri hesaplanmıştır. Etiketlenmemiş işlemsel verilerde istatistiksel yöntemle bir eşik belirlenmiş ve eşiğin altındaki müşteriler“kayıp müşteri”olarak etiketlenmiştir. Sonrasında, en olası müşteri kayıplarını tahmin etmek için denetimli öğrenme yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study includes data for a bank in the interest-free finance sector for 2020 and 2021. 6,844 corporate segment customers of a private participation bank in Turkey who exchanged foreign currency and precious metals via a mobile banking application were investigated. For customer churn analysis, first the RFM model was developed, then the CLV value was calculated. A threshold was determined with the statistical method in the transactional data, which was unlabeled, and the customers below the threshold were labeled as“lost customers.”After all, customers were labeled according to this rule, and supervised methods were used to predict the most probable churners.