Kentlerde suç ve suç korkusunun azaltılmasında çevresel tasarım ilkelerinin uygulanması: Kocaeli örneği
The practice of environmental design principles in reducing crime and fear of crime in cities: The case of Kocaeli
  1. Tez No: 790931
  2. Yazar: BUŞRA ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÜNSAL SAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Forensic Medicine, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Suç Önleme ve Analizi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Dünyada hızla artış gösteren kentleşme oranları ile ortaya çıkan temel sorunlardan suç ve suç korkusu, bireylerin yaşam kalitelerinde olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Suçu oluşturan sebepler ve kentsel bağlamda doğan sonuçlar göz önüne alındığında suçun ekonomik, psikolojik, biyolojik, kriminolojik ve mekânsal bir bütünde ortaya çıktığı görülmektedir. Multidisipliner çalışan adli bilimler alanı, suçların aydınlatılmasında kullandığı meslek disiplinlerini suçları azaltma ve suçları önleme çalışmalarında da kullanmaktadır. Adli bilimlerin alt dalı olan adli mimarlık; suç-mekân, suçlu-mekân ilişkilerini açıklayıcı, olay yerlerine tanıklık edici mekânsal özelliklerin irdelendiği çalışmalar yürütmektedir. Suçu oluşturan ya da suça teşvik eden kentsel noktalara dair mekânsal analizler yapmak ve önerilerde bulunmak adli mimarlığın faaliyet alanı içerisine girmektedir. Mekânsal analizler kentsel planlamanın konusu olmakla birlikte yapısal düzeyde çalışmalar yürüten mimarlık alanının kesişim noktasında kentsel tasarım yer almaktadır. Bu tez çalışmasında, bu amaç doğrultusunda yapılan literatür taraması sonrası güvenli kentlerin özellikleri irdelenmiş, kentsel mekanların, yaşanılan çevrenin insan psikolojisine yansımaları öncelik alınarak mekânsal bağlamda değerlendirmeler yapılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur. Uygulamalı çalışma olarak da yerel yöneticilerle konu hakkında görüşmeler, kent sakinlerine konu hakkında anket uygulaması yapılmış ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda güvensiz olarak ifade edilen İzmit İlçesi Mehmet Ali Paşa mahallesinde CPTED ilkeleri doğrultusunda yeni tasarım modeli konusunda çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Bu sayede seçilen bu pilot bölgede suç önleme faaliyetlerine katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Crime and fear of crime, which is among the main problems that arise with the rapidly increasing urbanization rates in the world, negatively affect individuals' quality of life. Considering the reasons constituting the crime and the consequences arising in the urban context, it is seen that the crime emerges as an economic, psychological, biological, criminological, and spatial whole. The field of forensic sciences, which works as a multidisciplinary, also uses professional disciplines to clarify crimes in reducing. In the field of forensic architecture, which is a sub-branch of forensic sciences; studies are carried out to examine the spatial features that explain crime-space, and criminal-space relations, and testify to crime scenes. It is within the scope of forensic architecture to make spatial analyzes and make suggestions about urban points that create or encourage crime. Although spatial analysis is the subject of urban planning, urban design is located at the intersection of the field of architecture, which carries out studies at the structural level. In this thesis study, after the literature review conducted for this purpose, the characteristics of safe cities were examined, the reflections of urban spaces and the living environment on human psychology were evaluated in the spatial context and solution suggestions were presented. As a practical study, interviews were made with local administrators on the subject, a questionnaire was applied to the residents of the city, and solutions were offered on the new design model in line with CPTED principles in the Mehmet Ali Pasha neighborhood of Izmit District, which was expressed as unsafe in line with the results obtained. In this way, it is aimed to contribute to crime prevention activities in this selected pilot region.