Pota fırınlarında optimum seviyede endüktans ayarlaması yapılarak regülasyon işlemi
Regulation process with optimum level inductance adjustement in ladle furnace
- Tez No: 790932
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ SERKAN TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Entegre Demir Çelik Tesislerinin üretilen çeliğin kalite ve sıcaklığını ayarlamada önemli bir rol oynayan ikincil metalurjik tesislerden biri olan Pota Fırınlarında elektrot sarfiyatının en az seviyede tutulması için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu tesislerde optimum güçte ideal güç faktöründe kararlı ark oluşturulması amaçlanmıştır. İdeal güç faktörünü elde edebilmek için devreye seri olarak reaktör ilavesinin uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ladle Furnaces, which are one of the permanent metallurgical facilities that play a major role in adjusting the quality and preservation of the steel produced by the Integrated Iron and Steel Facilities, have many methods to keep the electrode consumption at a minimum level. Arc configurations at optimum power factor for this use. In order to obtain the ideal power factor, it has been determined that adding reactors in series is appropriate.