4D-BIM yazılım özelliklerinin tespiti ve önem derecelerinin belirlenmesi
Determination of 4D-BIM software features and their significances
  1. Tez No: 790933
  2. Yazar: İLKNUR ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇEVİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi, inşaat endüstrisinde hızla yayılmakta olan ve proje yönetimi alanında önemli faydalar ve avantajlar sağlayan inovasyonların başında yer almaktadır. Sektörde BIM'in benimsenmesine yönelik çalışmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Fakat, zaman verileri ile 3 boyutlu yapı modelinin bir kombinasyonu olan 4D BIM konusunda hem uygulamaların hem de akademik çalışmaların sayısı yetersiz kalmıştır. Bu tez çalışması 4D BIM'i konu almakta ve niteliklerini açıkça ortaya koymaktadır. 4B Planlama, uygulamacıların zamanın 3B nesnelerle ilişkisini görselleştirmesini sağlayan BIM alanındaki gelişmelerden biridir. Sektördeki mevcut verimli çalışmalara rağmen, BIM uygulayıcılarının 4D-BIM özelliklerine ilişkin farkındalığı yeterli düzeye ulaşamamıştır. Bu nedenle, bu çalışma 4D-BIM özelliklerini tanımlamayı ve inşaat sektöründeki önemlerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, 4D-BIM özellikleri derinlemesine bir literatür taraması ve 10 uzmanla yapılan bir odak grubu tartışması (FGD) ile tespit edilmiştir. Bu çalışmaların sonucunda 16 tane 4D-BIM özellikleri tespit edilmiştir. Daha sonra listelenen bu özellikler, 4D-BIM alanında deneyime sahip 35 uzman tarafından değerlendirilerek, elde edilen veriler, 4D-BIM özelliklerinin anlamlılık seviyelerini tespit etmek için göreceli önem indeksi (RII) yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, RII yöntemine göre her bir özelliğin önem seviyesinin 0,5'ten fazla olduğu bulunmuştur, bu da 4D-BIM'deki her birinin projenin planlanmasında kritik önemi olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın gelecekteki 4D-BIM ile ilgili çalışmaların yolunu açacağına ve inşaat endüstrisinin mevcut ihtiyaçları açısından uygulayıcıların, yazılım geliştiricilerinin ve araştırmacıların farkındalığını artıracağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Building Information Modeling is at the forefront of the innovations spreading rapidly in the construction industry and providing significant benefits and advantages in the field of project management. The number of studies on the adoption of BIM is increasing day by day; however, the number of applications and academic studies on 4D-BIM, which is a combination of time data and 3D-Mmodel, are insufficient. This thesis aims to reveal the 4D-BIM features. Planning is one of the advances in BIM that allows practitioners to visualize the relationship of time to 3D objects. Despite its existing usage, awareness of BIM practitioners regarding 4D-BIM features is not sufficient. Therefore, this study aims to describe 4D-BIM features and determine their importance in the construction industry. Hence, 4D-BIM features were identified through an in-depth literature review and a focus group discussion (FGD) with 10 experts. Consequently, 16 4D-BIM features were determined. Then, these features were evaluated by 35 experts with experience in 4D-BIM, and the data were analyzed with the relative importance index (RII) method to determine the significance levels of the 4D-BIM features. As a result, the importance level of each feature was found to be more than 0.5 according to the RII method, indicating that each of them in 4D-BIM is of critical importance in planning the project. It is believed that this study will pave the way for future studies on 4D-BIM and increase the awareness of practitioners, software developers and researchers in terms of the current needs of the construction industry.