Principles for the conservation of the rural heritage of hacilarobasi (Safranbolu)
Safranbolu hacılarobası köyü kırsal mirasının korunmasına yönelik ilkeler
- Tez No: 790934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
İnsan ve doğanın uzun yıllar boyunca karşılıklı etkileşimi sonucu oluşan kırsal peyzajlar, geçmişte ve günümüzde onları şekillendiren, kullanan ve dönüştüren toplumsal yapıların yansımalarıdır. Kültürel miras alanları olarak kırsal peyzajlar, sadece bu alanların fiziksel özelliklerini değil, aynı zamanda kültürleri, gelenekleri, alışkanlıkları, yerel toplumların kimlik ve aidiyet ifadelerini ve bu alanlara yerel halk tarafından atfedilen değer ve anlamları da içerir. Ancak, bulundukları coğrafya ile uyumlu şekilde biçimlenen kırsal yerleşimler, gelişen teknoloji ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Modernleşmenin de etkisiyle kırsal alanların nüfusunu yitirmesi tüm dünyada önemli bir sorun teşkil etmektedir. Nüfusun kaybı, geleneksel yöntemler, bilgi birikimi ve kültürel alışkanlıklarla oluşturulan geleneksel çevrelerin ihmal edilmesi, giderek bozulması ve en sonunda tamamen yok olmasıyla sonuçlanırken, bu aynı zamanda kırsal mirasın ayrılmaz bileşenleri olan soyut değerlerin de kaybolmasına neden olmaktadır. Bu değerlerle varlığını sürdüren kırsal alanlar, bu şekilde kimliklerini de yitirmektedir. Değişen yaşam biçimleri ve kırsal alanlara yönelik sosyo-kültürel, ekonomik ve fiziksel tehditler göz önünde bulundurulduğunda, miras değerlerinin korunması büyük önem taşımaktadır. Nitekim, kırsal peyzajların sürekli ve geri dönüşü olmayan değişim süreçlerine maruz kalmaları nedeniyle kırsal miras son yıllarda giderek artan uluslararası ve disiplinlerarası araştırmaların konusu olmuştur. Türkiye'nin Batı Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Safranbolu, sahip olduğu üstün evrensel değerler sayesinde UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmış önemli bir tarihi yerleşimdir. Safranbolu'nun her köyü bölgeye özgü özellikleri, tarım yapıları ve verimli topraklarıyla kendi içinde kültürel ve doğal değerlere sahiptir. Bu yerleşimlerden bazıları kırsal kimliğini daha iyi korumuş, bazıları ise tamamen kaybetmiştir. Hacılarobası, Safranbolu'nun nispeten iyi korunmuş tarihi kırsal yerleşim yerlerinden biridir. Ayrıca tarihi yapılardan arkeolojik kalıntılara kadar birçok kültürel miras varlığını barındırmakta ve bölgedeki diğer köylerden farklı özellikler de taşımaktadır. Ancak, bir Yörük köyü olan Hacılarobası, nüfusunun önemli bir bölümünü yitirmiş ve büyük ölçüde terk edilmiş bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Köy özgün dokusunu büyük ölçüde korumasına rağmen tamamen terk edilme ve dolayısıyla da somut ve somut olmayan değerlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için bu araştırmada çalışma alanı olarak seçilmiştir. Hacılarobası etrafında şekillenen bu tez, alanın yerel özelliklerini daha iyi anlamak ve yerin değerlerini ve bu değerlere yönelik tehditleri belirlemek için yapılan arazi çalışmalarına dayanmaktadır. Bu araştırma, kırsal miras değerlerinin bir bütün olarak korunmasının ancak yerel toplulukların çevreleriyle olan ilişkilerinin devamlılığı ve değişen yaşam koşullarına bu değerlere saygı duyarak uyum sağlamaları ile mümkün olabileceğini savunmakta ve Hacılarobası köyü için sürdürülebilir bir koruma yaklaşımı geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu çerçevede, mevcut sakinlerin köylerinde yaşamını sürdürebilmesini sağlamak ve kırsal yaşamı tekrar canlandırmak için temel koruma ilkeleri belirlenmiş, köyün değerleri, sunduğu fırsatlar ve köye yönelik tehditler değerlendirilerek alana özgü öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rural landscapes, formed by the interaction between human beings and nature over hundreds of years, are reflections of social structures that shape, use and transform them in the past and present. As cultural heritage, rural landscapes embrace not only physical attributes but also cultures, traditions, practices, expressions of local communities' identity and belonging, and values and meanings attributed to those areas by the inhabitants. However, rural settlements, shaped to be in harmony with their geography, have faced economic, social and environmental challenges in line with developing technology and changing needs. Population loss in rural areas as the effect of 'modernization' constitutes an important issue all over the world. Depopulation results in the neglect, gradual deterioration and eventual destruction of traditional environments created through traditional methods, accumulated knowledge and cultural practices, whilst this also causes the loss of the intangible values that are integral components of rural heritage. Rural areas that survive without these components thus lose their identities as 'living systems'. Considering the changing lifestyles and socio-cultural, economic and physical threats to rural areas, preserving their heritage values is of great significance. Accordingly, rural heritage has been the subject of ever-increasing international and interdisciplinary research over the past years since rural landscapes are subject to continuous and irreversible transformation processes. Safranbolu, located in the Western Black Sea Region of Turkey, is a significant historic town included in the UNESCO World Heritage List due to its outstanding universal values. Each village of this town has cultural and natural values in itself with its local and site-specific characteristics, settlement fabrics, agrarian structures and fertile lands. Some of these settlements have managed to better preserve their rural identity, while some have completely lost it. Hacılarobası is one of Safranbolu's relatively well-preserved historic rural settlements. This village includes a wide range of heritage assets from historic buildings to archaeological remains and has distinctive features from the other traditional settlements in the region. Even so, Hacılarobası, a Yörük village, has lost a significant part of its population and become a predominantly abandoned settlement. Since the village has preserved its original physical characteristics to a great extent but is exposed to the risk of complete abandonment and thus losing its tangible and intangible values, it is selected as a case study within the scope of this thesis. This study, structured around Hacılarobası, is based on the field surveys undertaken to better understand the local characteristics of this area and identify the values and opportunities of and threats to this place. This thesis argues that the conservation of rural heritage values as a whole is possible only through the continuity of the local communities' relationships with their environment and adaptation to the changing living conditions respecting these values. Accordingly, it aims at developing a sustainable conservation approach for the village of Hacılarobası. In this regard, a set of conservation principles and site-specific proposals based on the values and opportunities of and threats to the village are developed in order to keep the current inhabitants in place and revitalize rural life.