Bazı esansiyel yağ bileşenlerinin süperkritik koşullarda çözünürlük ve faz davranışlarının incelenmesi
The Analysis of solubility and phase behaviour of some essential oil components in supercritical conditions
- Tez No: 79094
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Sıvı limonen ve katı kafur gibi bazı esansiyel yağ bileşenlerinin süperkritik CO2 içerisindeki çözünürlükleri ve faz davranışları 308-328 K sıcaklık aralığında ve 65-165 bar basınç aralığında incelenmiştir. CO2 ile bu esansiyel yağ bileşenlerini oluşturan katı kafur - CO2 ve sıvı limonen - CO2 ikili sistemlerinin fazlarının bileşimleri, Peng - Robinson hal denklemi kullanılarak ayrı ayrı hesaplanmıştır. Yaklaşık hesaplama yönteminde, CO2'in sıvı limonen ve katı kafur içerisinde bulunmadığı kabul edilerek, MathCad'de hazırlanan hesaplama yöntemi ile her iki esansiyel yağ bileşeni için mol kesirleri bulunmuştur. Limonen - CO2 ikili sistemi için yapılan tam hesaplama yönteminde ise, CO2'in sıvı limonen içinde bulunduğu varsayılarak, Sandler' in (1987) Q Basic 'te hazırlamış olduğu bilgisayar programı ile buhar-sıvı faz denge evresine ait denklemler hesaplanmıştır. Hem kafur, hem de limonen için hesaplanan faz ve çözünürlük değerleri, kaynaklardaki deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The solubility and phase behavior of two essential oil components, namely liquid limonene and solid camphore, in supercritical carbon dioxide (CO2) were studied in the temperature and pressure ranges of 308-328K and 60-165 bar respectively. The compositions of the phases of the binary system consisting of each one of these essential oil components and carbon dioxide (CO2) were calculated separately, using Peng-Robinson equation of state. The binaries studied were solid camphore-(C02) system and liquid limonene-(C02) system. MathCad computer code was used to solve the related equations with the assumption that CO2 does not dissolve in solid camphore or liquid limonene (approximate solution). However, in the exact solution for the limonene-C02 system where CO2 was allowed to be present in the liquid phase, Sandler's computer code for VLE calculations was used. The calculated phase and solubility behavior were compared with experimental results obtained from literature.