Estimation of international trade
Uluslararası ticaret modelleme tahminleri
- Tez No: 790959
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜYE TÜYSÜZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonometri, Econometrics
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmada Türkiye ile 37 OECD ülkesi arasında dış ticaret hacmi incelenmiş olup, özellikle lojistik performans indeksinin Türkiye'nin dış ticaret hacminde değişim yaratıp yaratmadığı analiz edilmiştir. Takip edilen bu amaçla, 2007-2020 aralığında Türkiye ile OECD üyelerine ait datalarla panel çekim modeli yöntemiyle Türkiye'nin dış ticaret hacminin saptanmasında lojistik performans indeksi etkileri araştırılmıştır. Tezde, toplam dış ticaret hacminin, Türkiye'nin OECD ülkelerine ihracatının ve Türkiye'nin OECD ülkeleri ile ithalatının bağımlı değişken olduğu üç farklı model kurulmuştur. Modellerde kullanılan değişkenler, Türkiye ve OECD ülkelerinin gayri safi yurt içi hasılası, arge yatırımları, popülasyonu, lojistik performans indeksi ve ülkeler arasındaki mesafedir. Modellerde otokorelasyon, heteroskedasite ve yatay kesit bağımlılığı sorunu olduğundan bu sorunlara dirençli olan Huber-Eicker-White tahmincisi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, dış ticaret hacminin bağımlı değişken olduğu modelde ülkelere ait GSYH ve dış ticaret hacmi ilişkisinin işaretinin pozitif yönde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çekim modelinin çalışmalarda kullanılan ana değişkenleri mevcuttur. Bunlardan ülkeler arası coğrafi uzaklığı ifade eden değişken en çok kullanılanlar arasındadır. Ticaret akımları ile ilişki yönü negatiftir. Türkiye'nin lojistik performans indeksi ilk iki modelde, dış ticaret hacmi üzerinde pozitif ve anlamlı etkiye sahiptir. OECD ülkelerinin nüfusları ve Türkiye'nin dış ticaret hacmi arasında beklentiler doğrultusunda pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Çalışmanın ana amacı değerlendirildiğinde, Türkiye'nin lojistik performans indeksi dış ticaret hacmi üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The study analyzed foreign trade volume among Turkey and 37 OECD countries, especially the sway of the LPI on Turkey's foreign trade volume. The effects of the LPI in determining Turkey's foreign trade volume were analyzed by using the data of Turkey and OECD countries in the 2007-2020 period. In the study, three different models were established in which the total foreign trade volume, Turkey's exports and imports with OECD countries are dependent variables. The variables used in the models are the GDP of Turkey and OECD countries, R&D investments, population, LPI, and distance between countries. Since the models have problems with autocorrelation, heteroskedasticity, and cross-section dependence, the Huber-Eicker-White estimator that robust to these problems, was used. When the results obtained were examined, it was concluded that the sign of the relationship between GDP and foreign trade volume of the countries in the model that the foreign trade volume was the dependent variable was positive. The gravity model has main variables used in the studies. Among these, the variable that expresses the geographical distance between countries is among the most used. In the study, the direction of relationship with trade flows is negative. Turkey's LPI positive affects foreign trade volume in the first two models. It's been observed that there is a positive relationship between the populations of OECD countries and Turkey's foreign trade volume, in line with expectations. When the study's primary purpose is evaluated, Turkey's LPI has a positive and significant effect on foreign trade volume.