Klasik avrasyacılığın kökenleri ve günümüz Rus dış politikasına etkileri
The origins of classical eurasianism and its impact on contemporary Russian foreign policy
- Tez No: 790973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Avrasyacılık, 1917 Rus sosyalist devriminden sonra Rusya'dan göç eden entelektüellerin ortaya attığı ideolojik, toplumsal ve siyasi bir hareket olarak ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, Avrasya kavramı ise Avrupa ve Asya kıtalarının birleşimi ve kelime olarak yine bu iki kelimenin birleşimi ile oluşmuştur. Avrasya ve Avrasyacılığı bilmenin ise Rusya tarihini bilmekten ve anlamaktan geçmekte olduğu, konunun uzmanı ve bu tezin öznesi olan düşünürler tarafından belirtilmektedir. Çalışmada ele alınacak olan düşünürlerin siyasi görüş ve penceresi de bu bağlamda ele alınarak irdelenecektir. Öncelikle 15. yüzyıldan günümüze değin Rusya tarihi ele alınacak olup Rusya tarihinin seyrini değiştiren Petro dönemine vurgu yapılacak olup Petro reformları daha detaylı bir şekilde incelenecektir. Ayrıca son dönem Rus dış politikaları ve özellikle Putin sonrası Rus dış politikası bağlamında Ukrayna-Rusya Savaşı'na da değinilecek olup bu savaşın nedenleri ve olası sonuçları araştırılacaktır. Ardından Avrasya kavramının tanımına, jeopolitik ve jeostratejik önemine değindikten sonra Avrasyacılık hem klasik hem de yeni Avrasyacı düşünce çerçevesinde incelenecektir. Son olarak Avrasyacı düşünceye büyük katkıları olan Avrasyacı düşünürlere detaylı bir şekilde yer verilecektir. Avrasyacılığın kurucu babası Nikolay Trubetskoy, Peter Savitski ve Lev Gumilev çalışmanın temel özneleri olarak yer alacaklardır. Bir bilginin/düşünürün yaşadığı coğrafyanın siyasi, sosyal ve kültürel tarihinin onun akademik hayatına ve düşüncelerinin şekillenmesinde etkisinin var olup olmadığı sorusu, bilginlerin veya düşünürlerin akademik ilgileri, düşünceleri yaşadıkları coğrafyanın gerek sosyal yapısından gerekse de sosyal ve kültürel tarihinden etkilenmekte oldukları hipoteziyle açıklanmaya çalışılacaktır. Buradan yola çıkarak, çalışmamızın ana özneleri olan Nikolay Trubetskoy, Peter Savitski ve Lev Gumilev'in akademik ilgileri ve hayata bakış açıları Rusya'nın siyasi, sosyal, kültürel tarihinden etkilenerek düşünce yapılarını şekillendirdikleri ortaya koydukları eserlerde açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Eurasianism is an ideological, social and political movement initiated by intellectuals who emigrated from Russia after the Russian socialist revolution of 1917. In addition to this, the concept of Eurasia has emerged from the combination of the European and Asian continents and the combination of these two words. To comprehend Eurasia and Eurasianism, as key thinkers of these concepts who are the subjects of this thesis remark, is based on knowing and understanding the history of Russia. The political views and perspectives of the thinkers to be dealt with in the study will also be examined in this context. First of all, the history of Russia from the 15th century to the present will be discussed, emphasizing the Petro period, which changed the course of Russian history, and Petro reforms will be examined in more detail. In addition, the Ukraine-Russia War will be mentioned in the context of recent Russian foreign policies and especially after Putin's Russian foreign policy, and the causes and possible consequences of this war will be investigated. Then, after mentioning the definition of the concept of Eurasia and its geopolitical and geostrategic importance, Eurasianism will be examined within the framework of both classical and new Eurasian thought. Finally, Eurasian thinkers, who have made great contributions to Eurasian thought, will be given in detail. Nikolay Trubetskoy, the founding father of Eurasianism, Peter Savitski and Lev Gumilev, will take place as the main subjects of the study. The question of whether the political, social and cultural history of the geography in which a scholar/thinker lives have an effect on his academic life and shaping his thoughtsor not will be analysed and answered with the hypothesis of the academic interests and thoughts of scholars and thinkers are influenced by both the social structure and the social and cultural history of the geography they live in. Based on this, we can say that the academic interests and perspective of life of Nikolay Trubetskoy, Peter Savitski and Lev Gumilev, who are the main subjects of our study, have been influenced by the political, social and cultural history of Russia.