Jeopolitik çerçevede Ukrayna-Rusya gerilimi
Ukraine-Russian tension in geopolitical context
  1. Tez No: 530728
  2. Yazar: MERT DİNLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Yaradılışı gereği insanoğlu, tarihin her döneminde kendi çıkarları uğruna rakipleri ile sürekli olarak bir mücadele ve rekabet içerisinde olmuştur. Devletlerin de insanlar tarafından kurulan bir mekanizma olduğu dikkate alındığında, devletlerin sergilediği tutum ve davranışların; insan tutum ve davranışlarıyla paralellik göstermesi de son derece doğaldır. Devletler arası ilişkiler söz konusu olduğunda, aslında insanlık tarihi kadar bir geçmişe sahip olan“Jeopolitik”kavramı, oldukça önemli bir unsur ve aynı zamanda da günümüzün vazgeçilmez bir bilimsel disiplini olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel itibariyle devletlerin, yeryüzünde bulundukları coğrafi konuma göre üretmiş oldukları politik sistem şeklinde tanımlanan Jeopolitik, günümüz uluslararası ilişkiler düzleminde ve dış politikada büyük bir öneme sahiptir. Devletlerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve mevcut şartlar mümkün kıldığı ölçüde genişleyebilmeleri için bu denli önemli; dahası, olmazsa olmaz olan Jeopolitik kavramı, bu çalışmanın anahtar kavramı olacaktır. Dolayısıyla çalışmanın ilk bölümünde, kısaca söz konusu kavramın etimolojisi incelenecek, çeşitli bilim adamlarının yapmış olduğu tanımlamalara yer verilecek, ardından klasik jeopolitik teoriler ve çağdaş jeopolitik tez ve görüşler ele alınacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Panislavizm Akımı ve bu ideolojinin Rus milliyetçiliğine yapmış olduğu etki incelenecek, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından yaşanan değişim ve Rusya'nın hayati çıkar alanı olan Avrasya konusunda üretmiş olduğu Yakın Çevre Doktrini ele alınarak Rus Jeopolitiğinde Avrasyacılığın yeri ve önemi üzerinde durulacak, ardından yakın dönem siyasetçilerin Rus dış politikası üzerindeki etkileri incelenecektir. Üçüncü bölümde, Ukrayna siyasi tarihi ele alınacak, ülkenin jeopolitik konumu ve dış politika çerçevesi incelenecek, Karadeniz'in ve Kırım yarımadasının stratejik önemi üzerinde durulacak, Karadeniz'de yaşanan Rusya-Batı jeopolitik rekabeti ele alınacak ve jeopolitik düzlemde Rusya ve AB için Ukrayna'nın önemi incelenecektir. Son bölümde ise jeopolitik kuramlar çerçevesinde Ukrayna siyasi krizinin bir analizi yapılmaya çalışılacak, Rusya-ABD arasındaki stratejik dengenin yeniden kurulmasında Ukrayna krizinin rolü üzerinde durulacak; bu bağlamda ABD, Rusya ve AB politikaları ele alınacak, söz konusu krizin Rusya, AB ve ABD açısından kısa vadeli sonuçlarından söz edilecek, ardından Kırım'ın Rusya'ya ilhakının uluslararası hukuk açısından etkileri ele alınacak ve son olarak da Doğu Ukrayna'nın Rusya'ya dahil olma isteğinden bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Due to its creation, human beings have been in constant struggle and competition with their competitors for their own benefit in every period of history. Considering that states are a mechanism established by humans, it is very natural that states' attitudes and behaviors are parallel with human attitudes and behaviors. When it comes to inter-state relations, in fact, the concept of geopolitics, which has a history as much as the history of mankind, is a very important element and at the same time an indispensable scientific discipline of today. In general, geopolitics, defined as the political system that states produce according to their geographical location on Earth, is of great importance in today's international relations plane and foreign policy. It is so important that states can maintain their existence and expand to the extent possible by the present conditions; moreover, the essential geopolitical concept will be the key concept of this study. In the first part of the study, the etymology of the concept will be briefly examined, the definitions of various scientists will be discussed, and then classical geopolitical theories and contemporary geopolitical thesis and opinions will be discussed. The second part of the study will examine the Panislavism current and the effect of this ideology on Russian nationalism, the change experienced after the disintegration of the Soviet Union and the close Environmental doctrine produced by Russia on Eurasia, which is the vital part of Russia, will focus on the place and importance of Eurasia in Russian geopolitics, and the effects of In the third part, the political history of Ukraine will be examined, the geopolitical position of the country and the foreign policy framework will be examined, the strategic importance of the Black Sea and Crimean peninsula will be examined, the Russian-Western geopolitical competition in the Black Sea will be examined and the importance of Ukraine for Russia and the EU will be examined. In the last chapter, an analysis of the Ukrainian political crisis will be made within the framework of geopolitical theories, and the role of the Ukrainian crisis will be focused on the restructuring of the strategic balance between Russia and the USA; in this context, the USA, Russia and EU policies will be discussed; the shortterm consequences of the crisis will be mentioned. Then, the effects of the annexation of Crimea to Russia in terms of international law will be discussed and finally eastern Ukraine's desire to be included in Russia will be mentioned.